Pomineme-li starší dvorské rytířské řády, shledáme, že vyznamenávání za zásluhy prostřednictvím řádových dekorací, medailí či pamětních odznaků má v evropském prostředí kořeny spíše až ve druhé polovině 18. století. Většina ocenění z tohoto období se vztahovala k zásluhám o stát, nebo k úspěchům vykázaným během vojenské služby a na válečném poli. V případě posledně jmenovaných to nutně znamenalo podmínku bojovat a zpravidla také zabíjet.
Vznik organizace Červeného kříže v roce 1863 v tomto kontextu zapůsobil jako mocný katalyzátor při zřizování nových řádů a vyznamenání, u nichž byla základní podmínkou udělení naopak záchrana lidského života.
Začala se tak objevovat nová ocenění, jimiž bylo možné ohodnotit osobní nasazení a odvahu vojenského zdravotnického personálu počínaje zdravotníky odnášejícími pod palbou raněné z bojiště a konče lékaři a sestrami starajícími se v nemocnicích o raněné a zmrzačené. Mnohá z těchto ocenění byla udělována rovněž civilním osobám, které vlastní dobrovolnou činností či finančními příspěvky podporovali organizace pečující o raněné a invalidní vojáky.
S okruhem těchto ocenění nepřímo souvisela také skupina pamětních odznaků pro zdravotnický personál a rovněž drobné odznaky se zdravotnickou symbolikou, jejichž koupí bylo možné přispět na péči o raněné, nemocné a válečné invalidy.
V naší fotografické galerii vám nabízíme některá z ocenění, která jsou spojena právě s uchováním a záchranou lidských životů, a jsou uložená ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha.