V sobotu dopoledne 18. června 2022 proběhl slavnostní pietní ceremoniál k uctění památky československých parašutistů, kteří před 80 lety podlehli v boji s německou přesilou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se ukrývali po atentátu na Reinharda Heydricha. Součástí akce byla rovněž panychyda za čs. parašutisty. Symbolickým i atraktivním prvkem celého dopoledne byl pro četné přítomné návštěvníky z řad veřejnosti i seskok tří parašutistů - příslušníků Armády České republiky, kteří doskočili na travnatou plochu jen nedaleko od bojů jejich předchůdců, do Zítkových sadů u Palackého náměstí.
Seskok tří parašutistů, příslušníků Armády České republiky, se odehrál krátce po deváté hodině dopolední. Parašutisté skákali z výšky 1 000 metrů z vrtulníku Mi-17. Každý z nich přitom nesl jinou vlaku: České republiky, Slovenské republiky a Velké Británie. Všichni tři seskočili bezpečně na travnatou plochu Zítkových sadů. Jednalo se o zkušené parašutisty, každý s několika tisíci seskoky na kontě: kpt. Jan Humpál, prap. Pavel Bašta a mjr. Radim Bednář.
Seskoku byla přítomna také ministryně obrany České republiky Jana Černochová a slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Oba vládní představitelé se poté pěšky odebrali do Resslovy ulice, k chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Na rohu ulic Resslovy a Václavské pak u desek umístěných na chodníku, připomínajících československé vojáky a parašutistické výsadky, položili květiny.
V pravoslavném chrámu sv. Cyrila Metoděje následovala panychyda za parašutisty. Panychidu celebroval a vedl představitel pravoslavné církve, duchovní správce chrámu, otec Jan Beránek, společně s kaplanem Armády České republiky, kpt. Maximem Švancarou a vojenským kaplanem ozbrojených sil Slovenské republiky, mjr. Vladimírem Vargou. Přítomni byli také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová-Adamová, předseda vlády České republiky Petr Fiala, ministryně obrany České republiky Jana Černochová, ministr kultury České republiky Martin Baxa, slovenský ministr obrany Jaroslav Naď a další hosté.
Po ukončení bohoslužby přítomní přešli do Resslovy ulice, kde se odehrál pietní ceremoniál kladení věnců a kytic k pamětní desce umístěné na zdi chrámu. Toto místo dodnes nese stopy po bojích v červnu 1942. Plocha před deskou byla následně zcela zaplněna věnci, počínaje věnci od nejvyšších státních představitelů až po věnce a květiny nejrůznějších institucí, organizací, pamětnických či společenských uskupení.
RED