V Armádním muzeu Žižkov byla v úterý 12. března zahájena výstava „Sokolovo 1943 – Afghánistán 2013“, která představuje nasazení československých a českých vojáků na světových válečných scénách. Součástí expozice jsou i některé unikátní předměty, které dosud veřejnost neměla šanci spatřit.
Výstava „Sokolovo 1943 – Afghánistán 2013“ připravená Vojenským historickým ústavem Praha je umístěna v horním patře Armádního muzea Žižkov, ve slavnostním foyer. Výstava navazuje na nedávnou expozici portrétů Václava Havla a je výrazem nové aktivity VHÚ. Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian k tomu říká: „Vojenský historický ústav Praha tímto způsobem zahajuje nový cyklus krátkodobých výstav, ve kterých budeme reagovat na aktuální výročí a dění. Výstavy by se měly střídat ve zhruba dvou až tříměsíčních intervalech a cílem je představit co nejvíce dosud málo známých artefaktů a předmětů, kterými VHÚ disponuje.“
Výstavu zahájili krátkými proslovy vedle plukovníka Buriana i další dva z celkem pěti jejích autorů, kapitán Josef Turek a historik Tomáš Jakl; dalšími autory jsou Jindřich Marek, Ivo Pejčoch a Josef Daněk. Slavnostní vernisáže se zúčastnil také náměstek ministra obrany Michael Hrbata, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta plukovník Zdeněk Jakůbek, přítomen byl i velitel sil podpory brigádní generál Pavel Adam. Mezi dalšími hosty bylo možné vidět i některé účastníky misí české armády v Afghánistánu. Za všechny můžeme jmenovat nadpraporčíka Pavla Bubaně, který se významným způsobem podílel na získání některých předmětů z afghánských působišť českých vojáků, nebo válečného veterána, nadpraporčíka v. v. Jiřího Schamse, který v roce 2008 utrpěl v Afghánistánu těžká zranění.
V roce 2013 dojde k postupnému snížení nasazení českých vojáků v Afghánistánu, proto se Vojenský historický ústav rozhodl uplynulé etapě jejich práce věnovat pozornost. Stejný prostor je ovšem věnován i jejich předchůdcům u Sokolova. Obě části expozice jsou koncepčně vyvážené, kombinují předměty s fotografiemi a informačními texty.
Na výstavě zaujmou především některé předměty: od Sokolova jsou to například vojenské doklady nadporučíka Otakara Jaroše, jeho pistole Tokarev ráže 7,62 mm, osobní rusko-český slovníček a také dopis, který nadporučík Jaroš poslal své rodině před odjezdem na frontu. Od Sokolova také pochází ručně kreslený plánek bojové situace, který nakreslil podporučík Antonín Sochor. Sochorovi patří i vystavená pistole Mauser, je zde i jeho identifikační průkaz.
Z Afghánistánu jsou vystaveny například nástěnné hodiny z operační místnosti 4. jednotky OMLT Wardak, které se zastavily výbuchem nálože sebevražedného atentátníka. Dále je vystavena čínská pancéřovka Type 69 získaná při přestřelce s povstalci, anebo kulomet M60 E4 znehodnocený v roce 2006 při požáru vozidla 601. skupiny speciálních sil. Talibanci tehdy zasáhli jeden Land Rover střelou z pancéřovky, českým vojákům se však podařilo útok odrazit a stáhnout se koordinovaně do bezpečí. K vidění jsou i některé příklady tradičního afghánského nádobí anebo zvláštní dekorativní předmět, který byl vyroben z vojenských nábojnic a nábojů.
Výstava "Sokolovo 1943 – Afghánistán 2013" potrvá v prostorách Armádního muzea Žižkov až do 12. května. Vstup do muzea je zdarma, otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.