Před šedesáti pěti lety zastavily izraelské letouny československé výroby Avia S-199 postup útočící egyptské armády v první arabsko-izraelské válce. Této události, ale také česko-izraelským vztahům, je věnována nová výstava v Armádním muzeu Žižkov.
Jen krátce po vzniku státu Izrael na jaře 1948 na něj zaútočily okolní arabské státy. Židovský stát tuto válku vyhrál i díky vojenské pomoci, které se mu dostalo z tehdejšího Československa. Tuto skutečnost, konkrétně střet u Gešer Ad Halom – Mostu Až sem z 29. května 1948, připomíná nově otevřená výstava v Armádním muzeu Žižkov.
Zásadní roli v tomto souboji, který se odehrál zhruba 35 kilometrů před Tel Avivem a při němž byl zastaven postup egyptské armády, hrály letouny Avia S-199. Ty byly vyrobeny v Československu a tvořily součást vojenských dodávek do Izraele.
Výstava je jedinečná především tím, že představuje dobové předměty a vojenské vybavení – jde o originální zbraně z výzbroje izraelské armády, včetně těch z Československa, které se Vojenskému historickému ústavu Praha podařilo získat do sbírek z Izraele teprve v poslední době, a jsou vystaveny vůbec poprvé.
„Naše vztahy na poli vojenské historie a muzejnictví se začaly rozvíjet zhruba před dvanácti lety a během té doby se podstatně rozšířily a přinesly opravdu početné výsledky,“ zmínil při zahájení výstavy ředitel Vojenského historického ústavu Praha plukovník Aleš Knížek. „Vedle výstav, získávání a výměny dokumentů či exponátů považuji za důležitý především přímý osobní kontakt s těmi, kteří jako dobrovolníci prošli výcvikem v československé armádě a posléze se stali příslušníky izraelské pravidelné armády.“
Vedle pěchotních zbraní izraelské armády, dodaných z Československa, patří k zajímavým exponátům výstavy také palubní deska letounu Avia S-199. K těm nejcennějším pak bezesporu náleží vojenská blůza a čepice plukovníka Noriho Harela, účastníka vojenského výcviku v Československu a jednoho ze symbolů přátelství a spolupráce České republiky a státu Izrael. Právě jeho památce je celá expozice věnována – N. Harel zemřel letos 18. března ve věku 83 let.
Prostorově je výstavy řešena jako „dvoukřídlá“, čímž připomíná dvě křídla letadla Avia S-199. Křídla symbolicky směřují k bustě prezidenta Masaryka, politika ztělesňujícího dobré židovsko-české vztahy za první republiky. V jeho krocích ostatně šel i jeho syn Jan Masaryk, který v poválečné době působil jako ministr zahraničí a na poli diplomacie podporoval nejen vznik státu Izrael, ale i jeho další existenci.
Jak také v úvodním proslovu zmínil jeden ze spoluautorů výstavy, ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian, jedná se už o druhou výstavu tohoto typu v Armádním muzeu Žižkov. Ta první, nazvaná Sokolovo 1943 – Afghánistán 2013, připomínala letos v březnu 70. výročí bitvy u Sokolova a zároveň nasazení českých vojáků v zahraničí. „Výstava Gešer Ad Halom - Most Až sem stejně jako předchozí reaguje na aktuální výročí a zároveň představuje nové přírůstky ze sbírek VHÚ. Ukazuje návštěvníkům předměty, které nejsou často vystavovány. Návštěvníkům Armádního muzea Žižkov tedy může přinášet zážitek navíc.“
Lehký kulomet MG 34
Německý lehký kulomet MG 34 ráže 7,92 mm Mauser, vyvinutý firmou Mauser Werke, A. G. v Oberndorfu nad Neckarem, vyráběla v letech 1941–1945 také Zbrojovka Brno. Během válečných let vyrobila více než 155 000 kusů těchto zbraní. Ve zbrojních dodávkách realizovaných firmou Jewish Agency, zastupující původně provizorní vládu Státu Izrael, představoval kulomet MG 34 nejpočetnější automatickou zbraň. V letech 1947–1948 dodala Zbrojovka Brno do Izraele celkem 7 100 těchto zbraní. Typickým znakem kulometů dodaných do Izraele byly dvojnožky pocházející z kulometu ZB 26. Zbrojovka jimi vyřešila chybějící díly z rozpracované válečné výroby. Atypická transportní rukojeť představuje dodatečnou úpravu provedenou v izraelských zbrojních dílnách.
Puška K 98k
Německá puška K 98k (Karabiner 98 kurz) ráže 7,92 mm Mauser, zavedená do výzbroje Wehrmachtu v roce 1935, představovala páteř pěchotní výzbroje německé armády. Během okupace ji od roku 1943 vyráběly závody Zbrojovky Brno v Brně a v Považské Bystrici. Po osvobození zůstalo v obou závodech v rozpracovaném stavu 200 000 pušek, z nichž 49 000 dodala Zbrojovka Brno provizorní vládě Státu Izrael. Většinu těchto zbraní později izraelská armáda upravila na náboj 7,62 mm NATO. Touto úpravou prošel rovněž vystavený exemplář.
Lehký kulomet Dror
Izraelský lehký kulomet Dror (hebrejsky svoboda) ráže 7,92 mm Mauser byl vyráběný v letech 1947–1949 v podzemních dílnách hnutí odporu Haganah. Konstrukčně zbraň vycházela z amerického lehkého kulometu Johnson M1941 používaného u námořnictva. Počet vyrobených zbraní je odhadován na 1 000 kusů. Vzhledem k nižší funkční spolehlivosti při znečištění nepředstavoval perspektivní základ budoucí výzbroje IDF (Israeli Defence Forces).
Brokovnice Greener Mk. III
Britská vězeňská a policejní brokovnice Greener Mk. III ráže 14 Greener byla používaná koloniální správou v britských dominiích, tedy také na území tehdejší Palestiny. Konstrukce speciálního náboje měla zabránit jejímu zneužití nepovolanými osobami. Po zániku britského mandátu a vzniku Státu Izrael používaly brokovnice Greener také izraelské ozbrojené složky.
Narodil se jako Norbert Kurzberg v Německu v židovské rodině. V roce 1935 uprchla rodina před nacisty do Československa. V roce 1939 musel s otcem opět uprchnout, na Ukrajině byli chyceni a posláni do gulagu na Sibiři, kde otec zemřel. Po 2. světové válce se Norbert vrátil do Československa. Z celé rodiny přežil jenom strýc. Ten se o Norberta postaral a zařídil také, aby si dokončil základní vzdělání. V roce 1948 se Norbert přihlásil do Hagany a prodělal pilotní kurz v Liberci. V lednu 1949 emigroval do nově vzniknuvšího Izraele, kde přijal hebrejské jméno Nori Harel (Har-el znamená "krátká hora", což je doslovný překlad německého Kurzberg). V izraelském letectvu sloužil přes pětadvacet let jako šéfmechanik a inženýr leteckých základen. Byl hlavním mechanikem pozdějšího prezidenta, pilota Ezera Weizmana. Do vysokého věku byl činný na poli leteckého průmyslu a zejména v česko-izraelských leteckých vztazích. Jeho znalosti letecké problematiky načerpané v Československu přispěly k založení izraelského letectva. Byla mu udělena řada českých státních vyznamenání.
RED