Ambrož Bílek - Do rodné vsi se již nevrátil

19. 07. 2024

Během druhé světové války prošly stovky našich důstojníků a tisíce vojáků dlouhou řadu zemí ve snaze postavit se hitlerovským nacistům. Při tom si museli osvojit na bojištích ukrajinských stepí, africké pouště, karpatských hřebenů, italských Alp či bažin okolo Dunkerque řadu nových vojenských odborností.

Ambrož Bílek (1916–1944) patřil mezi ty československé vojáky, kteří se v krvavých bojích u Dukly do své
vlasti neprobojovali. FOTO: VHÚ Praha

Jedním z těchto hrdinů byl i Ambrož Bílek. Narodil se 5. prosince 1916 v Metylovicích u Místku, po maturitě na místeckém reálném gymnáziu odešel na vojnu, kde se dostal k dělostřelcům. Po bratislavské škole pro důstojníky těžkého dělostřelectva v záloze a po praxi u dělostřeleckého pluku číslo 107
v Olomouci se rozhodl pro dráhu aktiv￾ního důstojníka. V srpnu 1938 byl slavnostně vyřazen na Vojenské akademii v Hranicích jako poručík dělostřelectva.
Mnichov a německá okupace zbytku českých zemí v březnu 1939 ukončily rázně kariéru čerstvého důstojníka, kterého nyní čekala „kariéra“ účetního na pile v rodné obci, s níž se však mladý vlastenec nehodlal smířit. Již 21. června 1939 odešel ilegálně do Polska, odkud se po moři dostal do Francie a po její porážce do Velké Británie, kde byl po několika stážích u britských útvarů povýšen v říjnu 1941 na nadporučíka. V létě roku 1942 také prošel náročným speciálním bojovým kurzem v drsné krajině skotské Vysočiny, a po něm vzápětí parašutistickým výcvikem na letišti Ringway u Manchesteru.
Místo vysazení v okupované vlasti byl však vybrán mezi důstojníky, kteří měli posílit čs. jednotku na východní frontě, kde jich byl velký nedostatek. V květnu 1943 se vydal na dlouhou pouť s lodním transportem z Velké Británie přes Gibraltar a Port Said a potom po pevnině na trase Jeruzalém – Damašek – Bagdád – Baku až do ruského Buzu￾luku, kde od února 1942 probíhal výcvik československých vojáků v tehdejším Sovětském svazu.
Ačkoliv byl Bílek dobře vycvičený výsadkář, absolvoval v závěru roku 1943 sovětské tankové učiliště v Saratově, kde si osvojil ve své nové odbornosti legendární tank T-34. V krvavých bojích na Dukle velel již v hodnosti kapitána prvnímu praporu 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR. Zde se však jeho klikatá válečná pouť mladého důstoj￾níka navždy zastavila. V pondělí 18. září 1944 byl na svém velitelském stanovišti u polské obce Iwla během minometného palebného přepadu těžce zraněn. Ani po rychlém převozu do polní nemocnice v Rzeszowě se jej lékařům nepodařilo zachránit. Ambrož Bílek zemřel na následky svých zranění 3. října 1944. Jeho jméno dnes nese základní škola v rodné obci…

Jindřich Marek

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 6. října 2017

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…