Antonín Basl - Cesta profesora Velkou válkou

18. 07. 2024

Bývalý major italských legií dr. Antonín Basl je příkladem toho, jak první světová válka zasáhla do osudů lidí zcela neočekávaným způsobem. Je pravděpodobné, že kdyby jí nebylo, strávil by tento profesor zeměpisu, jenž se narodil 1. února 1889 na Královských Vinohradech (nyní součást Prahy), celý svůj produktivní život za katedrou. Osud s ním měl jiné plány a z předválečného pedagoga se stal generál československé armády. Své středoškolské zaměstnání musel opustit již na počátku války, kdy byl s c. a k. pěším plukem č. 11 odvelen na srbskou frontu. Zde však již v prosinci 1914 padl do zajetí při srbské protiofenzivě, která vytlačila rakousko­‑uherské jednotky z Bělehradu zpět za Dunaj.

Budoucí šéf Vojenského zeměpisného ústavu Antonín Basl (1889–1937) sedící vlevo na snímku z roku 1918 se svými spolubojovníky ze 7. roty před kavernou na Monte Grappa na italské frontě. FOTO: VHÚ Praha

V říjnu 1915 na Srbsko společně zaútočily Německo, Rakousko­‑Uhersko a Bulharsko. Srbsko se přes statečný odpor vojensky zhroutilo a jeho armáda před kapitulací a zajetím raději zvolila nesmírně náročný ústup přes zasněžená pohoří v Albánii a Černé Hoře. Spolu s armádou ustupovali také rakousko­‑uherští zajatci, z nichž na 25 tisíc bylo českého původu. Pochod si vyžádal desetitisíce životů a na albánské pobřeží dorazily z původního množství lidí jen žalostné zbytky. Jedním z přeživších zajatců, které dohodové loďstvo evakuovalo na ostrov Korfu a později do italských zajateckých táborů, byl právě Antonín Basl.

Na italské půdě se již otevřeně přihlásil do řad čs. odboje a v dubnu 1918 byl ze zajateckého tábora v Padule povolán k 7. rotě čs. výzvědčíků, přidělené italské IV. armádě do úseku na Monte Grappa. Zde se mnohokrát vyzna menal svou statečností a rychle postupoval v žebříčku hodností: z podporučíka a velitele čety se ještě před návra tem legií do nově vzniklé republiky stal kapitánem a velitelem 1. praporu 39. československého střeleckého pluku „Výzvědného“.

Mimořádnou statečnost po návratu do vlasti prokázal zejména během československo­‑maďarských bojů o Slo vensko v letech 1918–1919, kde vynikl jako velitel při obraně pevnosti Komárno. Zde šel svým jednotkám osobním příkladem, přes velkou přesilu maďarských bolševiků odmítl ustoupit a sám s kulometem v ruce hájil svěřenou po zici. Obrana Komárna byla nakonec úspěšná a stala se jedním ze slavných okamžiků celého pluku.

Po ukončení bojů prošel postupně několika štábními i velitelskými funkcemi, až se díky svému odbornému vzdělání stal velitelem Vojenského zeměpisného ústavu. Oklikou se tak vrátil zpět ke svému původnímu oboru, ze kterého jej vytrhla světová válka. Ve funkci velitele ústavu zůstal až do 4. dubna 1937, kdy nečekaně, v pouhých 48 letech, zemřel na anginu pectoris.

Petr Matějček
Napsáno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 2. února 2018.

Aktuálně



Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

23. 08. 2024
Stejně jako v létě loňského roku jsou do rubriky „KALENDÁŘ HRDINŮ –…
Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

21. 08. 2024
Letošní výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu připomíná,…
Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

20. 08. 2024
V Praze ve dnech 20. a 21. srpna 1969 byli při demonstracích připomínajících…
V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

16. 08. 2024
Práce v muzeích Vojenského historického ústavu Praha se nezastavují ani v nejparnějších dnech. Nyní…
SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

14. 08. 2024
V polčase 20. storočia sa nezdalo, že 2. svetová vojna bude svetovou vojnou…