Blíží se 100. výročí vypuknutí velké války. Akce budou i on-line.

Blíží se 100. výročí vypuknutí velké války. Akce budou i on-line.

21. 10. 2013

V Paříži se minulý týden uskutečnil seminář k 100. výročí vypuknutí první světové války, které si připomeneme v létě roku 2014, a 70. výročí vylodění spojenců ve Francii. Setkání na úrovni ministrů se za Českou republiku zúčastnila náměstkyně ministra obrany Lenka Ptáčková Melicharová.

Výsledkem semináře, který v jeho předvečer zahájilo zapálení věčného plamene u Hrobu neznámého vojína u Vítězného oblouku, byla mj. dohoda o nutnosti i nadále předávat poselství a mírový odkaz konfliktu, jenž stál životy 10 milionů lidí, připomínat jeho tragické události dalším generacím a snažit se nalézt nové a netradiční přístupy k oslavám konce této globální války.

Že nová doba vyžaduje rovněž moderní metody, jak veřejnost tímto tématem oslovit, potvrzuje i Lenka Ptáčková Melicharová. "Velký důraz kladli zástupci jednotlivých zemí na edukační činnost a projekty, které by přiblížily útrapy 1. světové války mladé generaci a to hlavně prostřednictvím nových technologií," prozradila. V praxi by model mohl vypadat tak, že by mladí například prostřednictvím svých mobilních telefonů sdíleli fotografie či zaznamenané vzpomínky přímých účastníků konfliktu, jak to představuje i projekt kanadského neziskového sektoru nazvaný "The World Remembers" (Svět vzpomíná), ke kterému se Česká republika již připojila.

Válečná bojiště v zrcadle času by mohla přiblížit i fotografická výstava pod širým nebem držitele prestižní ceny World Press Photo za rok 2002 Michaela St. Maur Sheila nazvaná Fields of Battle/ Terres de Paix. "Zkušenosti ukazují, že výstavy pod širým nebem mívají často daleko větší dopad než ty uzavřené v galeriích," chválí nápad nadpraporčík Leoš Krejča z Vojenského historického ústavu Praha, který se zúčastnil pracovní části semináře v historických prostorách pařížské Invalidovny.

Ač se může dnešnímu člověku zdát první světová válka již dosti vzdálená, jednalo se o skutečně zásadní konflikt. Šlo o vůbec první válku tak obrovského rozsahu. "Do té doby si nikdo neuměl představit, jaké zvraty v politické, ekonomické, kulturní i sociální sféře může takový konflikt přinést," upozorňuje Krejča.

První světová válka přinesla strašlivý účet 10 milionů mrtvých, 65 milionů mobilizovaných a 21 milionů zraněných na obou stranách fronty. Bojovali a trpěli v ní nejen profesionální vojáci a dobrovolníci, ale také obyčejní lidé. Její konec přinesl nové uspořádání světa - naděje, kterou politici vkládali do vzniklého Společenství národů, ale nedošla naplnění. O dvě desítky let později lidstvo čelilo dalšímu, ještě hrůznějšímu krveprolití.

Ačkoliv svědci první světové války už nežijí, jejich vzpomínky existují v záznamech. Podle Lenky Ptáčkové Melicharové nám své dědictví předali a naším úkolem je čerpat z něj ponaučení a předávat ho dál. Proto se do oficiálních oslav 100. výročí vypuknutí první světové války hodlá různými projekty významně zapojit také Česká republika a Armáda České republiky. Kromě účasti na oficiálních akcích, prestižní a svým způsobem i unikátní reprezentativní výstavě šesti předních muzeí České republiky, Lenka Ptáčková Melicharová jmenuje například rozsáhlý projekt Legie 100.

Legionáři, příslušníci zahraničního vojenského odboje, bojovali zejména v Rusku, ve Francii, Itálii a na Ukrajině. "Byli naší první moderní armádou a během války se rozrostly ve stotisícovou bojovou sílu. Bez nich by Československo vůbec nevzniklo," říká náměstkyně. Projekt si proto klade za cíl dále rozvíjet tradice v duchu odkazu čs. legionářů, zlepšit povědomí české veřejnosti o hrdinech, kteří bojovali za naši samostatnost a připomenout význam takových slov jako je například vlastenectví, hrdost a odvaha, dodává.

RED

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…