Bohuslav Novotný - Hrdina od Alameinu i Dukly

10. 09. 2024

Jedním z československých vojáků, kteří za druhé světové války prošli nejdelším bojovým nasazením, byl tankista Bohuslav Novotný (řečený Slávek), raněný v Tunisku, na Dukle a u Liptovského Svätého Mikuláše.

Bohuslav Novotný (1914–1986) byl za války třikrát raněn. FOTO: VÚA–VHA

Narodil se 9. prosince 1914 v Trutnově. V srpnu hektického roku 1938 byl z Vojenské akademie v Hranicích slavnostně vyřazen v hodnosti poručík pěchoty. Za mobilizace na podzim 1938 velel četě 9. roty pěšího pluku 25 v Lučenci. Po německé okupaci odešel 10. července 1939 do Polska. S Československým legionem absolvoval celé polské tažení zakončené 18. září 1939 zajetím Rudou armádou a internací v Sovětském svazu. V internaci prošel tábory v Kamenci­‑Podolském, Olchovcích, Jarmolincích, Orankách a Suzdalu.

Poté, co se čs. exilové diplomacii podařilo bývalé příslušníky Čs. legionu ze sovětské internace vyreklamovat, odjel v červnu 1940 přes Istanbul na Střední východ. Byl přidělen k 1. rotě Čs. pěšího praporu 11 – Východního, kde velel četě.

S praporem odešel 31. května 1941 do pole u Baguš v Západní poušti v Egyptě jako velitel 13. čety 1. roty. Poté absolvoval množství důstojnických kurzů a byl povýšen na nadporučíka. Na jaře 1942 byl na vlastní žádost odeslán na stáž k britskému jezdeckému pluku The Royal Scots Greys, vyzbrojenému tehdy středními tanky Grant. S plukem prodělal ústup od Gazaly, bitvy u Alam Halfy a u Alameinu a pronásledování vojsk Osy do Tuniska, kde byl raněn. Po přesunu čs. vojáků ze Středního východu do Velké Británie a jejich zařazení do Československé samostatné obrněné brigády v roce 1943 byl přidělen k tankovému praporu 1, v jehož třetí rotě velel tankové četě. V létě 1944 byl přemístěn k 1. čs. armádnímu sboru v SSSR, kde v době bojů na Dukle velel tankovému praporu 1. V Dukelském průsmyku byl opět raněn. Sovětským velením zpravodajsky a strategicky špatně připravená a provedená Karpatsko­‑dukelská operace v té době končila. Ani hrdinství a sebeobětování československých a sovětských vojáků na karpatských hřbetech nedokázalo zázraky a koridor k bojující 1. československé armádě na Slovensku nikdy nevznikl. Ta byla Němci poražena a v 1. čs. armádním sboru v SSSR byli probenešovsky orientovaní velitelé pod záminkou hledání viníků za porážku v Karpatech nahrazováni kádry s vazbami na komunistickou stranu. Rovněž tankisty oblíbený velitel kapitán Novotný byl ve Stropkově 15. prosince 1944 z velení tankového praporu 1 odvolán a přeřazen k samopalníkům. Při protiútoku u Liptovského Svätého Mikuláše v noci z 9. na 10. března 1945 byl raněn potřetí.

Po válce byl postupně povyšován až do hodnosti majora generálního štábu, ale po únoru 1948 byl z armády vyhozen a strávil dva roky v pracovním táboře. Po návratu pracoval jako svářeč ve vagonce v Popradu. Zemřel 12. května 1986.

Tomáš Jakl
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 14. července 2017

Aktuálně



Pattonovi duchové vstupují do Čech

Pattonovi duchové vstupují do Čech

20. 04. 2025
Dva dny poté, co na české území vstoupila v Ašském výběžku první americká…
Armádní muzeum Žižkov, Národní památník hrdinů heydrichiády a Národní památník na Vítkově budou na Velikonoce otevřeny

Armádní muzeum Žižkov, Národní památník hrdinů heydrichiády a Národní památník na Vítkově budou na Velikonoce otevřeny

19. 04. 2025
Na Velikonoce (Velký pátek i Velikonoční pondělí) budou expozice VHÚ Praha (Armádní…
„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

15. 04. 2025
Pohled na problematiku migrace Evropanů z vlastního kontinentu s důrazem na české vystěhovalectví do…