Boje o Veľkou a Malou Fatru

Boje o Veľkou a Malou Fatru

07. 04. 2015

Během prvních jarních týdnů roku 1945 už probíhalo postupné osvobozování východní části československého území. V dubnu probíhaly krvavé boje v náročném hornatém slovenském terénu Veľké a Malé Fatry. 1. Čs. armádní sbor v nich ztratil početné řady svých vojáků.

 

Dne 4. dubna začaly po tuhých bojích německé jednotky opouštět Liptovský Mikuláš a o den později, 5. dubna, osvobodily jednotky 1. Čs. armádního sboru Ružomberok. Obě města Němci úporně bránili, neboť přes ně mohly ustupovat jednotky dislokované v okolí Banské Bystrice. Liptovský Mikuláš se sice podařilo získat již 4. března, ale o týden později padl opět do německých rukou. Boje o město byly jedny z nejkrvavějších v celé historii 1. Čs. armádního sboru, který během nich ztratil na 4 500 vojáků.

Až postup sovětských a rumunských vojsk na středním Hronu vytvořil příznivé podmínky pro nový útok v Pováží. Další postup 1. Čs. armádního sboru směřoval údolím Váhu k Žilině. Zde se nacházely důležité komunikace spojující Slovensko s českými zeměmi a úspěch na tomto směru mohl také příznivě ovlivnit průběh ostravské operace.

Horské masivy Veľké a Malé Fatry však nepříteli umožnily zaujmout předem vybudovaná obranná postavení na hřebenech Velké Fatry, v soutěsce řeky Váhu a na západních svazích nad řekou Oravou. Nepřítel dovedně využíval rozvodněných potoků a řek a zničil jak železniční a silniční most přes řeku Oravu, tak most přes Váh.

Postup čs. jednotek komplikovaly rozbahněné horské cesty, které neumožnily přesun těžkých zbraní. Poté, co 1. a 3. brigáda narazily na rozhodný odpor a byly zastaveny zejména palbou z kulometných hnízd, byla do bojů nasazena 4. brigáda, která s pomocí místního obyvatelstva rychle postupovala do nitra Velké Fatry a postupně umlčovala opěrné body německých a maďarských jednotek. Již 7. dubna se jí podařilo zlikvidovat odpor nepřítele na hoře Magura a pronikla na západní svahy Velké Fatry. Úspěšná byla téhož dne i 1. brigáda, ve středu bojové sestavy, i 3. brigáda, která kontrolovala soutok Oravy a Váhu. O den později samopalníci 3. brigády překročili Oravu a vytvořili předmostí na jejím pravém břehu.

Poté, co jednotky překročily Velkou Fatru, začaly postupovat na Martin a důležitý komunikační uzel Vrútky, které se podařilo ve spolupráci s 18. rumunskou divizí osvobodit v průběhu 11. dubna. Vojska dál pokračovala v postupu, narazila však na odpor nepřítele, který se zachytil na východních svazích Malé Fatry.

Nepřítel zde vybudoval systém opěrných bodů na horách Grúň, Minčol, Polom, na kótě 824 a dalších a útok čs. jednotek zuřivými protiztečemi odrazil a čs. jednotky zatlačil zpět. Ty se sice po několikadenních zuřivých bojích zmocnily řady výšin, ale klíčové body zůstávaly nadále v rukou nepřítele.

Podmínky k rozvinutí útoku vytvořilo až dobytí vrchu Polom 22. dubna dvěma prapory 4. brigády za cenu těžkých ztrát, o tři dny později byl zlomen odpor nepřítele na hoře Grúň, 26. dubna vstoupily jednotky sboru do Strečna. Toho dne se k Váhu probil 17. gardový střelecký sbor a obrana nepřítele se zhroutila.

Značný podíl na těchto úspěších mělo také čs. dělostřelectvo, které úspěšně ostřelovalo německé kolony ustupující k Žilině, kterou se podařilo dobýt 30. dubna. Během bojů o Malou Fatru ztratil sbor více než 1 300 vojáků.

V následujících dnech nepřítel začal ustupovat na Moravu, neboť po osvobození Brna a po úspěších v ostravské operaci mu hrozilo obklíčení.

Jaroslav Láník

 

Aktuálně



V úterý 20. května začíná v  Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

V úterý 20. května začíná v Armádním muzeu Žižkov mezinárodní vědecká konference "Nové pohledy na rok 1945"

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…