Chystáme Letní školu pro seniory, v Armádním muzeu se setkají na přednáškách s našimi historiky

Chystáme Letní školu pro seniory, v Armádním muzeu se setkají na přednáškách s našimi historiky

02. 06. 2025

Na konci června zveme všechny zájemce o historii do Armádního muzea Žižkov na několik dní přednášek, diskusí a doprovodného programu. Setkáte se s historiky Vojenského historického ústavu Praha, kteří s vámi otevřou témata z moderních českých i evropských dějin – od každodenního života za války až po proměny armádní výstroje. Součástí programu bude i promítání filmů, komentovaná prohlídka výstavy a prostor pro neformální rozhovory nad kávou.

Vojenský historický ústav Praha pořádá koncem června a začátkem července Letní školu pro seniory s podtitulem Znovu do zbraně, ale s kávou! Účastníky čekají ve čtyřech dnech přednášky s předními historiky VHÚ Praha, promítání filmů, komentovaná prohlídka výstavy, ale i prostor pro neformální rozhovory nad kávou.

Jde o zcela nový formát – máme zkušenost, že k nám do muzea chodí mnoho seniorů a rádi spolu diskutují o historii. Rádi bychom jim tedy dopřáli klidnou debatu i s našimi historiky a nevšední pohled na témata, kterým se věnují.


Termín:     30. červen–3. července 2025
pondělí až čtvrtek
9:00–13:00

Místo:       Vojenský historický ústav Praha / Armádní muzeum Žižkov
Kapacita:  5–15 účastníků
Vstupné:   zdarma

Přihláška na e-mail vzdelavani@vhu.cz nejpozději do 23. června 2025.

V případě dotazů nás můžete kontaktovat na telefonním čísle 973 204 918.


PROGRAM

  • 30. 6. 2025, 9:30–11:00
  • PhDr. Prokop Tomek, Ph.D.: Partyzánské hnutí v Čechách a na Moravě na konci druhé světové války.

Přednáška se zaměří na to, čím bylo partyzánské hnutí výjimečné, hlavně na konci druhé světové války. Chceme mluvit i o tom, jakou roli hráli partyzáni ve vojenském uvažování tehdejší doby a jak se jejich obraz měnil v poválečné propagandě. Na závěr promítneme ukázky z unikátního filmu zachycujícího poválečný sjezd partyzánů v Praze.

  • 30. 6. 2025, 11:30–13:00
  • Mgr. Vojtěch Šimák: Prapory a vlajky československých legií v první světové válce

Československé legie, které bojovaly na frontách první světové války, si vytvořily vlastní symboliku – nejviditelněji v praporech a vlajkách, které používaly. Přednáška představí nejznámější prapory a vlajky spojené s legionáři v Rusku, Francii a Itálii a nabídne také ukázku dochovaných originálních praporů z doby první světové války a první republiky.

  • 1. 7. 2025, 9:30–11:00
  • Mgr. Michal Cáp: Demokratická armáda? Branná moc republiky mezi státem a společností

Přednáška představí armádu samostatného Československa od jejího vzniku po první světové válce až po její rozpad na prahu druhé války. Zaměří se na proměny role armády ve společnosti – například na povinnou vojenskou službu, postavení důstojnického sboru, brannou výchovu, činnost veteránských spolků nebo na otázku národnostního složení ozbrojených sil. Součástí programu bude také komentovaná prohlídka stálé expozice v Armádním muzeu Žižkov. Přednáška proběhne ve slovenském jazyce.

  • 1. 7. 2025, 11:30–13:00
  • PhDr. Ivan Fuksa: Příprava obrany Československa v roce 1938 a její dopad na civilní sektor

Události září 1938, spojené s Mnichovskou krizí a následným odstoupením pohraničí Německu, se výrazně zapsaly do dějin. V tomto příspěvku se podíváme, jak probíhaly přípravy na obranu různých měst. Ukážeme si také, že plány na obranu se začaly rodit už nedlouho po nástupu nacistů k moci v Německu a že šlo o dlouhodobě připravovaný a promyšlený proces.

  • 2. 7. 2025, 9:30–11:00
  • Mgr. Zdeněk Špitálník: Filmové ztvárnění atentátu na Heydricha

Atentát na Heydricha díky svému významu i dramatickému pozadí zaujal filmaře. Už od roku 1943 začaly o této události vznikat celovečerní snímky. Některé jsou přesnější, jiné jen historickými událostmi volně inspirované. Do jisté míry se v nich promítala úroveň poznání, v případě domácí produkce i ideologická zadání.   

  • 2. 7. 2025, 11:30–13:00
  • Mgr. Tomáš Jakl: Komentovaná prohlídka výstavy 1945 Voláme všechny Čechy!

Na jaře 1945 bylo zcela zjevné, že Německo prohrálo válku, ale mnozí fanatičtí nacisté se živili nadějí, že se stane zázrak. Obyvatelé okupovaných českých zemí žili pro změnu nadějí, že válka co nejdříve skončí. Komentovaná prohlídka výstavy v Armádním muzeu Žižkov se zaměří na operace Československé armády v roce 1945 a na pozemní i letecké válečné operace druhé světové války na československém území. Jejím ústředním motivem je české Květnové povstání.

  • 3. 7. 2025, 9:30–11:00
  • Mgr. Ilona Krbcová: Výtvarná činnost Armádního výtvarného studia v letech 1950-1956

Armádní výtvarné studio (AVS) bylo založeno oficiálně v roce 1953 podle modelu sovětského Grekovova studia. Ideologickému diktátu poúnorové politického vedení byl zcela podřízen obsah i forma uměleckého projevu. Zakládajícími členy AVS byli Jan Čumpelík, Jaromír Schoř a Alena Čermáková. V první polovině padesátých let 20. století vznikla všechna zásadní díla tzv. československé sorely (socialistického realismu) z dílny tohoto tria umělců. Další výtvarníci byli vybíráni z řad armádních a civilních výtvarníků (malíři, sochaři a grafici), včetně absolventů Akademie výtvarných umění, kteří plnili povinnou dvouletou vojenskou službu.

  • 3. 7. 2025, 11:30–13:00
  • Mgr. Milan Hrubý: Šedesátá léta v tvorbě Československého armádního filmu

Projekce představí průřez tvorbou Československého armádního filmu (ČAF) šedesátých let 20. století. Z dokumentárních filmů promítneme snímek o vystoupení vojáků na 3. celostátní spartakiádě v roce 1965 Před očima všech a také netradičně zachycený průběh vojenského cvičení Vltava 1966 v uměleckém dokumentu Vzpomínka na tři rána.

Program ke stažení ZDE.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…