V letošním roce byla mimo jiné dokončena digitalizace válečných deníků polního maršála Alberta Kazimíra vévody Sasko-Těšínského. Další část vzácných rukopisů ze sbírek Knihovny Vojenského historického ústavu Praha mohou nalézt milovníci historie připravené k on-line studiu v rámci jedné z největších evropských digitálních knihoven zaměřených na rukopisy a staré tisky – v Manuscriptoriu.
V letošním roce se podařilo dokončit digitalizaci rozsáhlého díla z pozůstalosti po polním maršálu Albertovi Kazimíru vévodovi Sasko-Těšínském. Jeho válečné deníky pokrývají celé období jeho vojenské služby ve válečných dobách. V předchozích letech tak byly digitalizovány svazky z let 1759, 1760, 1761 a 1762, tedy z období sedmileté války, kdy Albert Kazimír sloužil jako důstojník generálního štábu polního maršála Dauna. V letošním roce jsme digitalizovali zbývající tři svazky z let 1778, 1792 a 1794.
Pro tuzemského badatele považujeme za zvláště přínosný svazek zabývající se rokem 1778, kdy Albert Kazimír, již v hodnosti polního maršála, působil u hlavní rakouské armády na horním Labi. Detailní a v pravdě bibliofilské provedení mapových příloh je dodnes cenným pramenem k liniím polního opevnění, které bylo v tomto rozsahu použito v dějinách vojenství poprvé (západní historiografie je klade až k roku 1811 u portugalského Torres Vedras).
Bez zajímavosti nejsou ani poslední dva svazky. Roku 1792, když vypukla válka s revoluční Francií, byl Albert Kazimír vrchním velitelem císařských vojsk v Rakouském Nizozemí. Po neúspěšném polním tažení jej v této funkci vystřídal polní maršál Josias princ Sachsen-Coburg-Saalfeld. Albert se na bojiště vrátil ještě roku 1794 jakožto polní maršál říšské armády, ale na revoluční Francouze jeho schopnosti nestačily. I v těchto případech jsou paměti vybaveny nadstandardně propracovanými přílohami.
Za pozornost jistě stojí také další tři rukopisy, které byly digitalizovány vedle monumentálních prací vévody Sasko-Těšínského. Ať se již jedná o podrobný pramen vztahující se k výrobě munice ve 2. polovině 18. století, o rukopis zaznamenávající průběh pruského tažení roku 1760 ve Slezsku pod vedením prince Heinricha Pruského, nebo o opisy celoarmádních rozkazů polního maršála hraběte Radeckého z Itálie z let revolučních válek 1848-1849.
Všechny nově digitalizované tituly naleznete zde, případně v novém uživatelském prostředí zde.
Všechny tituly (84), které Knihovna VHÚ Praha digitalizovala v rámci projektu Manuscriptorium, pak naleznete zde.
Zdeněk Munzar