Před rokem herci z divadla Sklep navštívili české vojáky v Afghánistánu. Na základnách v Bagramu a v Kábulu pro ně odehráli několik představení. Jeden ze zakladatelů divadla, architekt a spisovatel David Vávra si s sebou na cestu do daleka vzal pastely. Své kresby z Afghánistánu věnoval Vojenskému historickému ústavu.
David Vávra spolu s hereckými kolegy z divadla Sklep před rokem strávil v Afghánistánu pět dnů. Na svou divadelní misi nezapomenou:
„Chtěli jsme naše vojáky pobavit, dát jim najevo, že o nich víme. Jsou to hrdinové - ať to zní jakkoliv pateticky, je to tak. Zahráli jsme jim výběr z Besídek. Z Mlýnů zazněla píseň Khaki khaki, kterou zazpívala Monika Načeva. V publiku bylo určitě sto vojáků, někteří během představení plakali smíchy nebo dojetím. Samozřejmě jsme hráli bez nároku na honorář. Za nocleh a jídlo,“ vysvětluje David Vávra.
Svou jednoduchostí a účelností ho zaujala základna Bagram. „Je to architektura bez architekta, která staví na variabilitě, mobilitě a funkčnosti,“ říká herec a architekt Vávra.
Proč si s sebou do Afghánistánu vzal čtvrtky a pastely? „ Kreslím všude, kde jsem. Je to pro mě forma terapie, ale taky, co si nenakreslím, to si nepamatuji. V kresbách kolikrát zachytíte atmosféru místa lépe než na fotografiích,“ dodává Vávra.
Sbírka výtvarného umění Vojenského historického ústavu je rozsáhlá a ojedinělá. Jsou v ní zastoupena díla významných umělců 20.století Františka Kupky, Otto Gutfreunda, Vojtěcha Preissiga a dalších.
"Vážíme si toho, že se Davida Vávra rozhodl věnovat své kresby ze základen v Afghánistánu, kde působí čeští vojáci, právě Vojenskému historickému ústavu Praha,“ říká ředitel VHÚ, plukovník Aleš Knížek.