Dodávky zbraní pro "ledoborec socialistického tábora"

Dodávky zbraní pro "ledoborec socialistického tábora"

23. 01. 2017

Přirovnáním z titulku tohoto článku charakterizoval na počátku roku 1959 roli Kuby v Karibském moři člen politbyra ÚV Lidové socialistické strany Kuby Severo Aguirre během rozhovorů s československými představiteli. Československo se pak významně podílelo na vyzbrojování kubánské armády, což režimu Fidela Castra umožnilo udržet se u moci. 

 

Na ostrově v Karibiku necelých 150 kilometrů od pobřeží Spojených států vládl již od roku 1940 do 1944 a poté opět od roku 1952 Fulgencio Batista. Kubánský diktátor byl ve spojení také s americkým podsvětím, především americkým gangsterem Meyerem Lanskym, který na ostrově provozoval síť kasin, z jehož výtěžků diktátor dostával podíl.

Batistův zkorumpovaný režim, který fyzicky likvidoval své odpůrce, však v 50. letech ztrácel podporu ve vrstvách rodící se městské buržoazie i v ozbrojených silách. Postupně se od něj začaly odvracet i Spojené státy, jejich podpora však byla pro přežití Batistova režimu klíčová. Spojené státy zvažovaly, zda nevytvořit alternativní vládu, jež by byla liberálnější a demokratičtější. Orientovaly se ale na krajně pravicové armádní představitele. Odpor kubánského obyvatelstva však vytvářel podmínky pro radikální řešení.

Již v roce 1952 se do čela odbojové skupina dostal Fidel Castro a 26. července 1953 zaútočil na kasárna Moncada. Útok se nezdařil, útočníci byli zabiti nebo uvězněni. Castro byl propuštěn v rámci generální amnestie v roce 1956 a proti režimu zahájil partyzánskou válku nejprve v provincii Oriente a poté v horách Sierra Maestro. Ač jeho síly byly ve srovnání s Batistovými nepatrné, rozhodl se v roce 1958 k ofenzivě. Rozklad diktátorova režimu pokročil již tak daleko, že vojenské jednotky se většinou vzdávaly bez boje, a tak Castro vstoupil 8. ledna 1959 triumfálně do Havany, několik dní před diktátorovými 58. narozeninami (* 16. ledna).

Do čela státu se dostali představitelé radikální levice, kteří sérií opatření především v ekonomické oblasti dostali „ostrov svobody“ do izolace od okolních latinskoamerických států a do vleklého konfliktu s USA. Na Kubě byla provedena pozemková reforma, došlo k znárodnění rafinérií cukru a později rozsáhlého amerického majetku. USA nejprve zrušily dohodu o nákupu cukru, další odvetná opatření, zejména hospodářská blokáda Kuby, vedla k tomu, že kubánské vedení hledalo nového partnera a ochránce. V únoru 1960 byla podepsána obchodní smlouva mezi Kubou a SSSR a tento příklad následovaly do konce roku všechny země sovětského bloku.

Sbližování Kuby a SSSR ohrožovalo strategickou rovnováhu mezi velmocemi a současně znemožňovalo přímý americký útok na Kubu. Proto se USA rozhodly svrhnout Castrův režim rozsáhlou propagandou, organizováním tajných zpravodajských operací a výcvikem polovojenských kubánských exilových sil, k čemuž dal prezident Eisehower svolení 17. března 1960. Získání zbraní se stalo pro Hnutí 26. července životní nutností, ale také největším problémem.

K prvním kontaktům s československými partnery došlo již v létě 1958 prostřednictvím představitelů Lidové socialistické strany Kuby. Na prosinci tohoto roku oslovila kostarická firma Polini našeho přidělence v Mexiku a v prvních lednových dnech 1959 sondovala možnost dodávek pro „představitele demokratických ozbrojených sil Kuby“ venezuelská firma Intercomer Caracas. MZO informovalo sovětskou stranu a ta zaujala kladné stanovisko.

Dodávky, které 20. ledna schválilo politbyro ÚV KSČ, se ale nerealizovaly. Jen o několik měsíců později rozhodlo politbyro vyslat na Kubu obchodní delegaci. Během jejího jednání s představiteli nového kubánského režimu se tématem rozhovorů staly i dodávky zbraní, a to prostřednictvím prostředníka. Toto řešení vyhovovalo oběma stranám.

Dodávkám čs. zbraní se totiž již několikrát dostalo nežádoucí publicity ve světovém tisku. Brzy poté, co se dostala k moci levicová vláda v Guatemale, objednala v Československu zbraně a vojenský materiál pro vyzbrojení armády o 12 000 mužů. Po puči inscenovaném CIA v červnu 1954 se dodávky našich zbraní staly důkazem o „infiltraci komunismu“ na americký kontinent.

Další nepříjemnost pro čs. stranu přinesly dodávky zbraní určené pro alžírské povstalce z Fronty národního osvobození (FLN). Jednu ze zásilek, přepravovanou na palubě jugoslávské lodi Slovenija, zadržely 45 mil od alžírského pobřeží dvě lodě francouzského námořnictva 18. ledna 1958. Čs. představitelé měli ještě v živé paměti mezinárodní skandál po zadržení lodi Lidice 7. dubna, která přepravovala 580 tun zbraní v ceně více než 630 tisíc dolarů.

Před čs. stranou se otevřela možnost zbavit se velkých zásob zbraní ještě z válečné produkce a zbraní vyrobených v 50. letech, které byly ve skladech vzhledem k přezbrojení na nové typy domácího původu, a ještě získat tolik potřebné devizy na nákup surovin a technologií na světových trzích.

Ručními zbraněmi byli ihned po dodání vyzbrojováni vojáci a příslušníci lidových milicí, protiletadlové čtyřkulomety se umisťovaly do palebných postavení v přístavech a u zbrojních skladů, pobřeží před invazí z americké Floridy chránily těžké kulomety a protitankové kanony. Především díky čs. zbraním, jimiž byly vyzbrojeny desetitisíce Kubánců, byli poraženi kubánští emigranti, kteří se vylodili v dubnu 1961 v Zátoce sviní.

Dodávky zbraní na Kubu lze bez nadsázky označit za obchod desetiletí. Ekonomický přínos pro náš stát však zdaleka neodpovídal očekávání.

Jaroslav Láník

 

 

Aktuálně



Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

14. 05. 2025
V Jeruzalémské synagoze v Praze je nově k vidění společná výstava Židovské obce v Praze…
Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…