Dvě pamětní desky, které byly na místech, kde padli účastníci Pražského povstání, ale pak se ztratily, byly před několika dny navráceny na jejich původní místo díky iniciativě zastupitele Prahy 4 Jana Žáčka.
Technický úředník Jan Fabera se narodil v roce 1922 a byl zastřelen 7. května 1945 v Krči v ulici Hornokrčská u čísla popisného 12. Pochován je na Olšanských hřbitovech. Záznam o něm lze najít v Evidenci obětí Pražského povstání Oblastní kriminální úřadovny Praha a také v Digitální studovně Ministerstva obrany.
Učeň, automechanik Jiří Hluchý se narodil v roce 1930 a také on byl zastřelen 7. května 1945, v místě bydliště v ulici Na Líše u křižovatky s ulicí Na Záhonech v Michli. Dokumentem, který jeho smrt potvrzuje, je seznam osob zahynuvších v Pražském povstání, který vycházel v tištěném periodiku zvaném Osobní věstník čs. ministerstva národní obrany datum vydání 21. 9. 1946; číslo 85.
Pamětní desku společně odhalili starosta Prahy 4 Ondřej Kubín a člen zastupitelstva MČ Praha 4 Jan Žáček. Pietního aktu se zúčastnili i pamětníci, radní pro kulturu Petr Tomáš Opletal a historik Historicko-dokumentačního odboru Vojenského historického ústavu Praha Mgr. Tomáš Jakl. „Je dobře, že se nám podařilo znovu umístit tyto pamětní desky na místa, kde oba mladí lidé, třiadvacetiletý muž a patnáctiletý chlapec, ztratili své životy. Připomínají nejen jejich památku, ale i vraždění dalších nevinných lidí na samém konci války,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS). „Na území dnešní Prahy 4 jsou stovky takových pomníčků a pamětních desek. Nezapomínejme na hrdiny, ani na oběti konfliktů, minulých i současných,“ dodal Kubín. Tomáš Jakl, který na zjišťování informací o obou padlých pracoval k tomuto případu řekl: „Často na podobných případech pracujeme. Snažíme se tam, kde má vedení městských částí zájem o obnovu pamětních míst zájem, pomoct k připomínání obětí Pražského povstání. Protože je to z našeho pohledu důležité i pro budoucí generace.,“ řekl ke své práci historik Vojenského historického ústavu Praha Tomáš Jakl.