Exponáty z VHÚ obohatily největší hasičské muzeum v České republice

Exponáty z VHÚ obohatily největší hasičské muzeum v České republice

20. 10. 2011
Vojenský historický ústav Praha se může pyšnit množstvím vojenské techniky. Zároveň ale disponuje i technikou z příbuzných oblastí. Některé pozemní či vzdušné stroje ze sbírek VHÚ jsou k vidění i v nově budované Expozici požární ochrany ve Zbirohu, na pomezí středních a západních Čech.
Expozice požární ochrany je součástí Hasičského záchranného sboru ČR a sídlí v bývalých kasárnách ve Zbirohu, kousek od zdejšího zámku. V něm žil v letech 1912-28 malíř Alfons Mucha a maloval zde svoji slavnou Slovanskou epopej. Expozice byla otevřena v červnu roku 2010 a má šanci stát se reprezentativním muzeem sledujícím historii i současnost požární ochrany.
Návštěvníkům se v prostorných a prosvětlených halách představují exponáty z období od půlky 18. století až do konce 20. století. Jsou dokladem nejen existence profesionální požární ochrany, ale stejnou měrou mapují i činnost dobrovolných hasičů. První český profesionální hasičský sbor vznikl už v roce 1853 v Praze, v té době se také organizují první spolky dobrovolných hasičů na českém území.
Z depozitářů VHÚ pochází jeden z vůbec nejstarších exponátů zbirožské sbírky, a to stříkačka z roku 1796. Zaujme nejen svým prostým řešením, ale především netypickou modrou barvou – standardní hasičskou barvou je už dlouhá desetiletí červená. Dalším nepřehlédnutelným exponátem je vrtulník MI-2, jde o první stroj tohoto typu, kterým byly vybaveny složky Integrovaného záchranného systému. Z VHÚ má Expozice požární ochrany zapůjčen i další vzdušný exponát, populární letadlo Zlín Z-37 Čmelák. Jde přitom o ojedinělý kus, o prototyp určený k celoplošnému hašení. VHÚ poskytl i automobily Praga RN, Tatra 805 a některé další exponáty.
„Při rozjezdu muzea jsme vystavovali asi padesátku exponátů na ploše 900 metrů čtverečních, dneska, po téměř roce a půl existence, už máme 120 exponátů a plochu jsme rozšířili na 4 500 metrů čtverečních,“ říká jeden ze zakladatelů expozice, Vlastimil Studený. I když je v České republice téměř dvacítka požárnických expozic, žádná nedisponuje tak velkým prostorem. „Zatím máme výhradně techniku, ale začínáme kompletovat i menší věci: přilby, uniformy, vybavení atd. Některé exponáty nám půjčují obce, sbory dobrovolných hasičů, instituce – viz právě VHÚ. Jiné exponáty se snažíme sami shromáždit, aby neskončily na šrotišti. Naším cílem je ukázat, jak pracovali hasiči v minulosti i jak pracují dnes. A to jak na zemi, tak na vodě i ve vzduchu,“ shrnuje Vlastimil Studený.
Expozice disponuje i moderní technikou, která stále může vyjet a pomáhat při mimořádných událostech ohrožujících velký počet obyvatel. Součástí zbirožské expozice je totiž technika patřící k Záchrannému útvaru Hasičského záchranného sboru (dříve Záchranný prapor). K vidění je tu například vyprošťovací tank či plovoucí technika. Pro zajímavost: Hasičský záchranný sbor ČR dnes čítá zhruba 10 500 členů, z nich 9 200 jsou samotní hasiči.
Expozice požární ochrany ve Zbirohu je přístupná i nyní na podzim a přes zimu, je ovšem nutné se na rozdíl od letních měsíců, kdy je otevřeno stále, domluvit telefonicky předem (kontakty jsou na webových stránkách Hasičského záchranného sboru - www.hzscr.cz). Vstup do expozice je – stejně jako je tomu například u muzeí Vojenského historického ústavu – zdarma. Expozice ve Zbirohu je i bezbariérová.
– Vysunovací hasičský žebřík na automobilu Ford
2 – Sbírka ve Zbirohu ukazuje i klasické koněspřežné stříkačky
3- Automobilová stříkačka Praga RN, rok 1952, zapůjčil VHÚ Praha
4 – Zápřahová ruční stříkačka z roku 1796, zapůjčil VHÚ Praha
5 – Sanitní vozík s nosítky, vyrobeno v Berlíně
6 – Automobilová stříkačka Zil, vůz sovětské výroby
7 – Automobilový žebřík 30, vůz Zil 157 z roku 1968
8– Požární robot určený k manipulaci s tlakovými lahvemi
9 – Požární vůz německé firmy Henschel, za války vyráběla i tanky Tiger
10 – Vrtulník MI-2, zapůjčený ze sbírek VHÚ Praha
11 Cisternová automobilová stříkačka Dennis, dar hasičů z hrabství Nottingham v půlce 90. let 20. století
12 – Jak vznikne doma požár? Od žehličky nebo kuchyňské techniky, například toustovače

Aktuálně



„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

Přijďte na konferenci o evropském vystěhovalectví a migraci do Náprstkova muzea. Navazuje na výstavu výstavu o českých krajanech v USA zahájenou minulý týden v Armádním muzeu Žižkov

15. 04. 2025
Pohled na problematiku migrace Evropanů z vlastního kontinentu s důrazem na české vystěhovalectví do…
Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

Před 80 lety začal útok s cílem osvobození Brna. Doprovázely jej ztráty obou stranách

15. 04. 2025
Brněnská fáze bratislavsko-brněnské operace v dubnu 1945 nebyla úplně jednoduchá. Sovětská vojska…
Navštivte výstavu o Pražském povstání u  cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

Navštivte výstavu o Pražském povstání u cyklostezky vedoucí okolo Armádního muzea Žižkov

11. 04. 2025
Za zeleným plotem zadního traktu Armádního muzea Žižkov, kolem nějž vede hodně…