František Petřík / 26. 10. 1908 - 16. 6. 1985

František Petřík / 26. 10. 1908 - 16. 6. 1985

16. 06. 2025

František Petřík, důstojník československé armády a příslušník protektorátního vládního vojska, se za druhé světové války vyznamenal odvážným přechodem k partyzánskému odboji v Itálii. V roce 1944 vedl skupinu 33 mužů, kteří se spojili s italskými partyzány a aktivně bojovali proti fašistickým silám v rámci 3. garibaldiovské divize Lombardia Aliotta. Účastnil se řady bojových akcí, včetně smělého přepadu kasáren ve Vogheře, a jeho jednotka sehrála významnou roli při jarní ofenzívě 1945. Za své hrdinství byl vyznamenán několika československými i italskými medailemi a jeho činnost patří k nejvýznamnějším kapitolám československého odboje v zahraničí.

Narodil se v rodině zahradníka na dobřenickém zámku. Otec se však nevrátil z bojů 1. světové války. Po maturitě na pardubické reálce v roce 1930 nastoupil voj. prez. službu u čáslavského p. pl. 21. Do civilu se vrátil v březnu 1932 v hodnosti čet.asp., ale již v srpnu téhož roku byl přijat jako frekventant do VA v Hranicích.

Po úspěšném ukončení akademie nastoupil 1. 7. 1934 jako por.pěch. službu u hran. prap. 3 v Žamberku. U tohoto útvaru sloužil až do března 1939 s výjimkou dvou krátkých období, kdy se ve funkci vojenského stavebního dozoru podílel na výstavbě opevnění v oblasti II. sboru (především v Krkonoších). Po zrušení čs. armády byl 1. 7. 1939 dekretem včleněn v hodnosti npor. k protektorátnímu vládnímu vojsku. Sloužil u 1. roty 7. praporu v Josefově.

S tímto útvarem odešel v květnu 1944 do severní Itálie, kde také 19. 9. 1944 začala z iniciativy šrtm. Jaroslava Zvoníčka více než sedmiměsíční partyzánská odysea 33 mužů 7. praporu vládního vojska v čele s hejtmanem (kpt.) Františkem Petříkem. Ti zběhli ze strážního stanoviště v noci z 18. na 19. 9. na jižní straně Pádu, kde střežili budované protiletadlové palebné postavení. Byli kontaktováni partyzány, kteří podléhali velení zóny Oltre-Po Pavese, v jejímž čele stál dr. Pietro Italo („Eduardo“). Ve smluvenou dobu přijeli partyzáni pro vládní vojáky a odvezli též 3 protiletadlové 20mm kanóny, 1 lehký a 1 těžký kulomet, granáty a množství munice a jiného materiálu. Bohužel na stanovišti nebyl z mnoha důvodů čas na fingování obvyklého „přepadu“ a tak německé hlídky na protějším břehu Pádu vypověděly, že čeští vojáci odjeli s partyzány, aniž by se bránili střelbou. Bývalí vládní vojáci již záhy využili v bojích po boku italských partyzánů rychlopalné kanóny. Na druhé straně se podíleli i na odvážných akcích, kdy například při přepadu kasáren Vittoria Emanuela ve Vogheře 5. 10. 1944, čtyři čeští vojáci spolu s dvanácti italskými partyzány použili v rámci lsti ukořistěné německé uniformy a v kasárnách zajali 58 nepřátelských vojáků a zmocnili se značného množství zbraní. Skupina kpt. Petříka a jeho zástupce šrtm. Jaroslava Zvoníčka bojovala v rámci garibaldiovské 3. partyzánské divize Lombardia Aliotta v Ligurských a Emilských Appeninách jižně od Pádu po boku italských partyzánů až do konce války, kdy se k ní začali přidávat i slovenští vojáci. Bojové osudy skupiny, zvláště těžké zimní období a účast na jarní partyzánské ofenzívě tvoří jednu z nejslavnějších kapitol historie čs partyzánů v Itálii. Po skončení války se příslušníci oddílu stali součástí policejní roty Čs. samostatné brigády v Itálii, s níž se v červenci 1945 vrátili do vlasti.

Zde začínal kpt. Petřík jako velitel pěší roty v Šumperku, krátce působil na MNO, potom opět v šumperské posádce a v roce 1951 byl jmenován zástupcem velitele praporu pro technické věci v posádce Milovice – Mladá. V polovině 50. let byl přeložen do Prahy, kde působil jako pedagog na vojenských katedrách VŠE a VŠCHT. Po dovršení věku 55 let odešel v roce 1963 v hodnosti podplukovníka do výslužby. Poté se věnoval shromažďování údajů o činnosti čs. partyzánů v Itálii v letech 1944–1945, které později předal do Vojenského historického ústavu v Praze.

Vyznamenání:

  • Československý válečný kříž 1939;
  • Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem;
  • Čs. vojenská medaile Za zásluhy I. stupně;
  • Jánošíkova medaile;
  • Odznak čs. partyzána;
  • italská vyznamenání Garibaldi a Zavatarello;

Převzato z publikace Vojenské osobnosti československého odboje; sestavil kolektiv autorů (Vojenský historický ústav Praha, 2005).

Aktuálně



Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…