Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025

Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární konzulát v Miláně a Honorární konzulát v Bari, ve spolupráci s Českým centrem v Římě a Českým centrem v Miláně, u příležitosti 80. výročí konce 2. světové války uspořádaly tři mimořádné historicko-kulturní akce, které se konaly ve dnech 14. a 15. dubna 2025, a to ve třech městech napříč Itálií – v Bari, Miláně a Římě. Všech akcí se zúčastnili i historici VHÚ Praha.

Dne 14. dubna byla ve Státním archivu v Bari slavnostně zahájena výstava L´anabasi italiana (Italská anabáze) věnovaná problematice československých speciálních operací vedených z Itálie v letech 1944-1945. Autorem výstavy je Mgr. Zdeněk Špitálník. Vernisáže se zúčastnil velvyslanec České republiky v Itálii Jan Kohout a honorární konzul České republiky v Apulii Riccardo di Matteo.

Během následného semináře pak zaznělo i šest odborných referátů, které přednesla šestice historiků Vojenského historického ústavu Praha. Skupinu přednášek uvedl PhDr. Jiří Plachý, Ph.D., který následný cyklus vhodně zarámoval do vojenskopolitických a diplomatických souvislostí. Hovořil zejména o vztahu československé exilové vlády v Londýně s „novou“ Itálií, či o netypických zpravodajských operacích organizovaných v Bari. Mgr. Zdeněk Špitálník se pak ve svém referátu zaměřil na výsadky československých parašutistů organizované zpravidla ve spolupráci s britskou SOE, které byly v pokročilé fázi války ze strategických důvodů vedeny ze Středomoří, především z Itálie. Následoval příspěvek Mgr. Tomáše Jakla, ve kterém historik pojednal o Vládním vojsku Protektorátu Čechy a Morava, které vzniklo již v létě 1939 a s nímž český odboj počítal pro připravované protiněmecké povstání. Naprostá většina této jen slabě vyzbrojené formace, konkrétně jedenáct ze dvanácti existujících praporů, Němci v polovině roku 1944 odsunuli z protektorátu právě do severní Itálie, kde tito vojáci měli střežit železnice. Již během prvních měsíců italského pobytu dezerce českých vojáků k místním partyzánům dosáhly takového rozsahu, že na počátku října 1944 Němci nespolehlivé Vládní vojsko odzbrojili a nasadili jako pracovní jednotky budující polní opevnění na řece Pád.

Navázal PaedDr. Jindřich Marek, který pojednal o českých vojácích, kteří z odsunutého Vládního vojska dezertovali k italským partyzánům. Nebyla to zanedbatelná síla, uvážíme-li, že šlo o zhruba 800 mužů s vojenským výcvikem. Někteří se po boku Italů účastnili bojů v Piemontu, jiní po dohodě s nimi pokračovali přes Švýcarsko a Francii, aby se připojili k československé zahraniční armádě a RAF. Následovala přednáška PhDr. Prokopa Tomka, Ph.D., který předeslal, že naprostá většina čs. desantů vyslaných z Itálie byla sice určena pro území okupované vlasti, ale operace SILICA I a SILICA II byly výjimečné v tom, že směřovaly z Bari přímo na italské území. Ač spíše neúspěšné, přesto vypovídají o spolupráci československých vojáků s Italy. Sérii přednášek zakončil PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D., který se zabýval příběhy českých letců, jež průběh války zavál do Itálie. Vedle nejúspěšnějšího z nich, jímž byl noční stíhač štábní kapitán Josef Hanuš, představil ještě několik méně známých, jejichž osobní i „italské“ osudy byly nějakým způsobem pozoruhodné. V závěru se zaměřil na zcela nevšední životní osudy českého šlechtice s britským občanstvím majora Manfreda Becketta Czernina. Nejenže byl úspěšným stíhacím pilotem, ale nakonec působil i v rámci SOE právě v Itálii, kde byl s tajným posláním vysazen za nepřátelskými liniemi dokonce dvakrát.

Tentýž den, tedy 14. dubna, byla v Miláně zahájena výstava válečných plakátů ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha a Vojenského historického archivu Praha, kurátorem je ředitel odboru muzeí VHÚ Praha Mgr. Michal Burian, Ph.D.. Výstavu k příležitosti 80. výročí konce druhé světové války zahájil úvodním slovem generální konzul Ivan Počuch. Výstava instalovaná na oplocení Generálního konzulátu v Miláně přibližuje veřejnosti, jakým způsobem se během konfliktu šířily informace a propaganda.

Závěrečná část oslav se konala 15. dubna v prostorách Velvyslanectví České republiky v Římě. Kromě velvyslance Jana Kohouta se akce zúčastnil také ředitel Českého centra v Římě a v Miláně Mgr. Robert Mikoláš a ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Mgr. Aleš Knížek. Akce byla otevřena mimo jiné i pro krajany žijící v Itálii, kteří si vyslechli referáty k tématu výročí konce 2. světové války. Na programu byla tatáž šestice přednášek jako v Bari.

Přečtěte si anotace příspěvků našich historiků na webu Českého centra v Miláně.

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov diskutují historici na konferenci  "Nové pohledy na rok 1945", ve středu můžete přijít i vy

V Armádním muzeu Žižkov diskutují historici na konferenci "Nové pohledy na rok 1945", ve středu můžete přijít i vy

20. 05. 2025
Poslední z velké řady akcí k 80. výročí konce 2. světové války…
Historici VHÚ Praha napsali novou knihu o válkách a vojenství, pokřtila ji ministryně obrany Jana Černochová

Historici VHÚ Praha napsali novou knihu o válkách a vojenství, pokřtila ji ministryně obrany Jana Černochová

19. 05. 2025
Vojenský historický ústav Praha vydal novou publikaci Války a vojenství v českých…
Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

19. 05. 2025
Zkušenosti z lokálních válek ve Vietnamu a na Středním východě ukázaly rozsáhlé bojové…
Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

16. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

16. 05. 2025
Do Prahy přijela ministryně obrany Etiopie Aisha Mohammed Musa, ve svém úřadě…