Sbírky VHÚ Praha obsahují i filmové materiály, které při projekcích komentují tamní historici. Přednáška 6. února se zaměřila na okupaci československého pohraničí. Milan Hrubý a Karel Straka před plným přednáškovým kinosálem Armádního muzea Žižkov komentovali záběry nacistické propagandy, ale i záběry z amerického filmu Krize režiséra Herbert Klinea.
Na záběrech unikátního nevšedního dokumentu o vpádu nacistických vojsk do Československa a o tom, co vlastnímu vpádu předcházelo, mohli diváci sledovat tři cesty britského ministerského předsedy Nevilla Chamberlaina z letiště v britském Hestonu do Berchtesgadenu, Bad Godesbergu a Mnichova, tedy události, které Mnichovu předcházely, ale také samotný podpis Mnichovské dohody.
Další část komentované přednášky pak zacílila na německou filmovou propagandu. Promítaly se německé materiály, místy neúplné němé filmy z roku 1938. Na záběrech diváci sledovali vstup německých vojsk do Rakouska a posléze jeho zabrání.
A také okupaci pohraničí českých zemí – návštěvu říšského kancléře Adolfa Hitlera v Dolních Heřminovech, reálie ze severních Čech a vstup wehrmachtu do Chebu. Filmové záběry diváky zavedly i na lány nedaleko Bruntálu, kde se měla brzy odehrát vzdušná výsadková operace německé armády, která měla prolomit severní linii pohraničního opevnění Československa.
Následovaly málo viděné záběry, které točila Heeres-Filmstelle. Tato složka náležela k Vrchnímu velitelství pozemního vojska (Oberkommando des Heeres) německé branné moci. Zabývala se tvorbou instruktážních filmů a také snímků, které využívala propaganda.
Záběry zachytily severní pohraničí, postup na Frýdlant v Čechách, unikátní záběry mezi Petrovicemi a Jablonným v Podještědí, kde došlo k jednání mezi českými a německými parlamentáři. A také záběry z října 1938, na kterých je postup na Liberec. Další filmová svědectví vypovídala o pomnichovských územních změnách na Znojemsku. Za jedinečný lze označit unikátní záznam vstupu německých vojsk do bratislavského předmostí na Petržalce. Poslední záběry diváky zavedly na náměstí v Českých Budějovicích z doby okupace českých zemí v březnu 1939.
čtvrtek 27. února 2025 v 18 hod, kinosál Armádního muzea Žižkov: Československé vojsko ve Velké Británii 1940–1944 ve filmu. Projekce představí část málo známých československých filmových dokumentů natočených v letech 1940–1944 ve Velké Británii. Výcvik československých pozemních jednotek, všední život vojáků a různé slavnostní události. Pozornost bude věnována také československým letcům v RAF.
komentují: PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. a PhDr. Bc. Jiří Plachý. Ph.D.
Úterý 18. února 2025 v 18 hod., kinosál Armádního muzea Žižkov: Za císaře i republiku. Čeští aviatici na frontách Světové války z cyklu přednášek PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA podrobnosti a další informace naleznete zde