Josef Buršík - Dokonale utajený hrdina

19. 07. 2024

Přestože měl za hrdinství na frontě, kdy se se svou tankovou rotou jako jeden z prvních probil v listopadu 1943 do centra Kyjeva, nejvyšší sovětská vyznamenání – Leninův řád a Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR –, doma se jej komunistům podařilo na čtyři desítky let před veřejností dokonale utajit!

V této podobě se fotografie Hrdinů Sovětského svazu, zleva Antonín Sochor, Josef Buršík a Richard Tesařík
u nás nesměla po čtyřicet let nikde objevit. Josef Buršík (1911–2002) se totiž nebál mluvit o tom, jaké poměry panují v Sovětském svazu. FOTO: VHÚ Praha

Jméno Josefa Buršíka a jeho fotografie se nedaly v době komunistické totality najít v žádné historické publikaci či článku. Byla to msta za jeho postoje, kdy tvrdil: „Nesmíme dopustit, aby bylo u nás po osvobození nastoleno takové politické zřízení, jaké jsme poznali v Sovětském svazu. Přísahal jsem, že doma nebudu mlčet o tom, jak nelidské je komunistické zřízení v zemi, kde zítra již znamená včera…“ Byla to i pomsta za to, že se mu po uvěznění v roce 1949 podařilo utéci za hranice.

Josef Buršík se narodil 11. září 1911 v starobylém chodském Postřekově a na svůj chodský původ byl vždy náležitě hrdý. Původním povoláním stavební asistent zažil osudné září 1938 v hodnosti četaře v západočeském pohraničí jako velitel jedné z čet pěšího pluku 18. Na počátku nacistické okupace odešel tajně do Polska a po jeho porážce skončil v internačním lágru pod správou sovětské NKVD. V únoru 1942 v Buzuluku vstoupil jako jeden z prvních do čs. jednotky, vyznamenal se v bojích u Sokolova a po absolvování sovětského tankového učiliště i u Kyjeva a v bojích o Ostravu. Válku ukončil jako velitel tankového praporu v hodnosti štábního kapitána.

Záhy se však ozvala válečná zranění, a dokonce i tuberkulóza. Prošel řadou sanatorií, ale bez ohledu na to čeští komunisté nezapomněli na jeho postoje. Proto byl v roce 1949 obviněn z velezrady a odsouzen na 10 let. Po svém odvolání proti rozsudku byl potrestán čtyřmi lety vězení navíc. Po zhoršení zdravotního stavu byl z neblaze proslulého Mírova převezen do olomoucké nemocnice, odkud se mu v srpnu 1950 podařilo uprchnout. S manželkou se mu potom zdařil i útěk do Bavorska, své dvě dcery však uviděl až po mnoha letech!

Na protest proti sovětské okupaci Československa v srpnu 1968 vrátil v Londýně Sovětům svá vyznamenání. I v dalších letech se podílel v den výročí sovětské okupace na demonstracích před sovětskou ambasádou. Přes chronickou tuberkulózu se dožil pádu komunismu a své rehabilitace v roce 1990 i povýšení do hodnosti generálmajora. To již v jeho vlasti mohly konečně vyjít pod názvem „Nelituj oběti“ i jeho paměti. Generálmajor Josef Buršík zemřel 30. června 2002 v britském Northamptonu. O tři roky později mu prezident republiky posmrtně udělil Řád Bílého lva.

Jindřich Marek
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 8. září 2017.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…