Josef Kholl - Zemřel u brány k domovu

29. 07. 2024

Jeho frontový velitel na východní frontě generál Ludvík Svoboda jej považoval za „výtečného velitele, odvážného, dobrého, spravedlivého a vzácného člověka“. Stejně tak si jej cenil na Středním východě jeho předchozí velitel generál Karel Klapálek a také řadoví vojáci, kteří si u elegantního a noblesního Josefa Kholla vedle jeho odvahy považovali zvláště toho, že byl stejně náročný na ně i na sebe.

Josef Kholl (1914–1944) patří do dlouhé řady těch, kteří padli v Karpatech jen kousek od vysněné mety – československých hranic. FOTO: VHÚ Praha

Hrdina od Tobruku či Kyjeva a Dukly se narodil na prahu první světové války 22. července 1914 v Plavsku u Stráže nad Nežárkou v rodině lesníka. On sám svou odvahu a vlastenectví za cenu sebeobětování projevil v dalším světovém konfliktu. Po maturitě na příbramské reálce v roce 1933 nastoupil dobrovolně vojenskou prezenční službu. Přání otce, aby se po návratu do civilu stal lesníkem, stejně jako tužbu maminky, aby byl úředníkem, Josef nevyslyšel. V roce 1936 jako čerstvý poručík pěchoty nastoupil službu u pěšího pluku 38 v Berouně, s nímž prožil i potupu mni￾chovského diktátu. Na počátku nacistické okupace se zapojil na Berounsku do ilegální vojenské organizace Obrana národa, ale zásahy gestapa jej donutily opustit okupovanou vlast.

Do zahraničního odboje odešel Josef Kholl 5. března 1940 u obce Bílá a přes Slovensko, Maďarsko a Balkán se v červenci dostal na Střední východ. Tam se později stal příslušníkem Klapálkova Čs. pěšího praporu 11 – Východ￾ního. S ním se po tažení v Sýrii jako zástupce velitele 4. pěší roty zúčastnil od října do prosince 1941 také obrany obklíčeného libyjského přístavu Tobruk. I on tak měl právo na dnes již legendární válečnický titul „tobrucká krysa“. V červnu 1943 byl poslán na vlastní žádost na východní frontu, kde se stal při nedostatku zkušených aktivních důstojníků vítanou posilou. Bojoval jako velitel praporu v řadách 1. čs. samostatné brigády v SSSR v tvrdých bojích o Kyjev, Bílou Cerkev a Žaškov. Se svou brigádou se zúčastnil v hodnosti štábního kapitána jako velitel 1. pěšího praporu i krvavých bojů v Karpatech. Zde, 22. září 1944, jeho život ukončila na polském území u trigonometru 694 (krvavě proslulá Hyrowa hora) poblíž města Dukla zbloudilá střepina nepřátelského dělostřeleckého granátu.
Protože mrtví hrdinové nebyli, na rozdíl od živých, pro pozdější komunistický režim nebezpeční, byl Josef Kholl časem povýšen na generálmajora in memoriam, jmenován Hrdinou ČSSR a jeho portrét zdobil nejednu síň tradic vojenských útvarů. To však není žádný důvod, abychom na tohoto vlastence a odvážného vojáka dnes zapomínali.

Jindřich Marek
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 28. července 2017.

Aktuálně



Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

21. 08. 2025
Letošní výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu připomíná,…
Vznik 7. čs. střeleckého pluku „Tatranského“

Vznik 7. čs. střeleckého pluku „Tatranského“

19. 08. 2025
Minulý týden jsme si mohli připomenout další událost spjatou s historií čs. legií…
Při Tankovém dni budete moct obdivovat i "flak" z dolu Bílina. Chránil sudetskou chemičku, nyní zdobí muzeum v Lešanech

Při Tankovém dni budete moct obdivovat i "flak" z dolu Bílina. Chránil sudetskou chemičku, nyní zdobí muzeum v Lešanech

18. 08. 2025
Zhruba před měsícem byl do Vojenského technického muzea Lešany převezen velmi těžký…
V Náměšti odhalili památník věnovaný 311. peruti RAF. Autorem je výtvarník VHÚ Praha

V Náměšti odhalili památník věnovaný 311. peruti RAF. Autorem je výtvarník VHÚ Praha

15. 08. 2025
Posádkové muzeum Sedlec, Vícenice, které se nachází v areálu 22. základny vrtulníkového…
Před 80 lety - 13. srpen 1945 – Poslední doma, 2. část

Před 80 lety - 13. srpen 1945 – Poslední doma, 2. část

13. 08. 2025
Přinášíme vám druhou, závěrečnou část textu historika VHÚ Praha Jiřího Rajlicha, který…