Kolektiv ČSČ: Vám poděkování a lásku Vám

Kolektiv ČSČ: Vám poděkování a lásku Vám

13. 09. 2018

Ústřední dílo československé SORELY (umění socialistického realismu) vytvořila trojice výtvarníků Armádního výtvarného studia – Jan Čumpelík, Jaromír Schoř a Alena Čermáková. Dílo není datováno, muselo však vzniknout v době vrcholícího Stalinova kultu osobnosti a krátce po dokončení monumentálního obrazu „Díkůvzdání“, na kterém Čumpelíkova skupina pracovala v roce 1951.

 

Jan Čumpelík a kolektiv ČSČ, Vám poděkování a lásku Vám, kolem 1952

Plátno, olej, 175,5 x 121 cm.

Postava generalissima Stalina v bílé uniformě a s úsměvem dobrosrdečného strýčka připomíná sochu zbožštělého vládce. S růží, kterou drží v ruce, hledí spokojeně vstříc budoucnosti. Obraz je výrazem naprosté podřízenosti výtvarného projevu komunistické ideologii. Splňuje do detailu jasně dané politické zadání. Přestože jde o řemeslně kvalitní dílo, zůstává poplatné době svého vzniku a je nutné jej hodnotit se značnou dávkou kritiky.

Zmíněný tříčlenný autorský kolektiv plnil politické zakázky v rámci Armádního výtvarného studia (AVS) pod zkratkou ČSČ, podle počátečních písmen příjmení. Pod vedením sochaře a bývalého legionáře Jaroslava Heyduka vznikla tato umělecká organizace v roce 1952, přesně podle statutu sovětského Grekovova studia. Hlavním uměleckým posláním příslušníků AVS bylo „rozvíjet city socialistického vlastenectví a proletářského internacionalismu příslušníků naší armády“ (Statut AVS z roku 1955). Mezi dalšími členy studia byli také Bohuslav Burian, Jan Šebek, Vladimír Šolta, Antonie Povondrová a jiní. Takřka „průmyslová“ produkce AVS sloužila k výzdobě prostor Vojenského muzea v Praze na Žižkově, ministerstva obrany a mnoha dalších vojenských objektů.

Jan Čumpelík (1895–1965) patřil před druhou světovou válkou k vyhledávaným portrétistům. Vystudoval malířství na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Vratislava Nechleby. Po studijních cestách do Francie nalezl inspiraci v domácích, lidových motivech moravského Slovácka a Slovenska. Pro Památník osvobození vytvořil ve třicátých a čtyřicátých letech cyklus monumentálních maleb (Terron, Doss Alto, Zborov a 28. říjen). Po únorovém převratu roku 1948 změnil radikálně autorský přístup a svoji další tvorbu plně podřídil ideám socialistického realismu.

Jaromír Schoř (1912–1992) vystudoval Akademii výtvarných umění u profesora Karla Mináře. V Armádním výtvarném studiu působil dlouhá léta. Tvořil nejčastěji silně pastózní a barevně výrazné figurální malby.  Alena Čermáková (1926–2009) vystudovala malířství u Jakuba Obrovského. Do Armádního výtvarného studia nastoupila jako mladá, nadějná a zejména politicky uvědomělá umělkyně, za výrazné profesní podpory Jana Čumpelíka. V roce 1960 se dostala s vedením studia do ostrých politických sporů. Po odchodu se pustila do samostatné umělecké dráhy. Naivní víru v komunistické ideje nikdy neopustila.

Umělecké dílo získal Vojenský historický ústav v polovině devadesátých let z fondů Armádního výtvarného studia.

Ilona Krbcová

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…