Ministr obrany Martin Stropnický odhalil v závěru minulého týdne pomník československých legionářů v japonském hlavním městě Tokiu. Na vzniku pomníku se podílel významným způsobem i Vojenský historický ústav Praha, jehož ředitel Aleš Knížek se slavnostního aktu odhalení pomníku rovněž zúčastnil.
Hrob na hřbitově Fuchu připomíná pětici legionářů, čtyř Čechů a jednoho Slováka, kteří zahynuli v japonských nemocnicích nebo na lodi při návratu do samostatné vlasti v letech 1918 a 1919.
Českoslovenští legionáři byli původně pohřbeni ve společném hrobě na hřbitově Aoyama. Pomník ve 20. letech minulého století několikrát poničilo zemětřesení. Po druhé světové válce mu už československé úřady nevěnovaly žádnou pozornost.
V rámci úprav hřbitova byly v roce 1999 ostatky zpopelněny a převezeny na katolický hřbitov Fuchu na okraji Tokia. Českému zastupitelskému úřadu se podařilo v roce 2012 místo uložení ostatků lokalizovat. Spolupráce s Odborem pro válečné veterány Ministerstva obrany a Vojenským historickým ústavem Praha posléze vyústila v postavení nového pomníku na tomto místě. Jeho autorem je akademický malíř Pavel Holý z VHÚ.
„Dějiny, to nejsou pouze historická fakta, ale především osudy lidí. O některých vycházejí obsáhlé vědecké monografie, jsou po nich pojmenovávány ulice a náměstí, po jiných zůstaly jen nápisy na válečných hrobech. Dovolte mi, abych osobně poděkoval všem, kteří se zasadili o to, aby jména pěti z nich, kteří stáli u počátků československé státnosti, byla vrácena historii našeho státu,“ řekl při odhalení památníku ministr obrany Martin Stropnický.
Velvyslanec Slovenska Michal Kottman připomněl, že vojáky v Japonsku tehdy osobně navštívil generál Milan Rastislav Štefánik.
„Kromě čtyř legionářů je na pomínku připomenut také pátý, který zemřel na lodi Liverpool Maru při návratu do vlasti a byl pohřben v japonském přístavu Karatsu v červenci 1919,“ dodává ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek.
RED