Leo Gutfreund - Padl při obraně Tobruku

22. 07. 2024

Jedním z nejvýznamnějších bojišť, na nichž v letech druhé světové války se zbraní v ruce vystoupili českoslovenští vojáci, se stala oblast Středního východu. Čechoslováci se cvičili v současném Izraeli a poprvé bojovali na území dnešní Sýrie proti jednotkám francouzské vichistické vlády. Mnohem tvrdší, a zejména delší boje však absolvovali při obraně severoafrického přístavu Tobruk, klíčového pro zásobování spojeneckých vojsk. Odolávali v přímých bojích s italskými a německými divizemi a čelili častému masivnímu bombardování.

Leo Gutfreund (1920–1941) na jediné známé nedatované fotografii sedí vpředu druhý zleva, jeho bratr Arnošt. čtvrtý zleva. FOTO: VÚA–VHA

Nasazení si bohužel vyžádalo ztráty na životech, prvním padlým v Tobruku se stal vojín židovského vyznání Leo Gutfreund. Narodil se 26. srpna 1920 v Jemnici v okrese Moravské Budějovice, kde také před válkou bydlel. Jeho otcem byl Heřman Gutfreund, matkou Josefa, rozená Springutová. Po obecné a měšťanské škole absolvoval dva ročníky české obchodní školy. V civilu se živil jako úředník ve firmě, zaměřené na obchody s obilím. Mezi jeho koníčky patřil sport, byl plavcem, tenistou a bruslařem.

Leo Gutfreund využil poslední možnosti a odešel před nacisty z protektorátu legálně do zahraničí. Se svým starším bratrem, nadporučíkem jezdectva v záloze Arnoštem Gutfreundem, odjeli 2. září 1940 se skupinou židovských emigrantů do Palestiny, byli však od 25. listopadu do 26. srpna 1941 internováni Brity v Atlitu jako nelegální přistěhovalci. Po propuštění se jim podařilo i s Arnoštem dostat k našim jednotkám na Středním východě. Dne 27. srpna byl Leo odveden v Haifě, 15. září zařazen k Čs. výcvikovému středisku – Východním a již 30. září do Čs. pěšího praporu 11 – Východního. Slavnostní přísahu složil 4. října.

Záhy nato odešel na frontu v tobrúcké pevnosti, 19. října 1941 jej vyslali na bojiště a následujícího dne vtělili k 1. rotě. Boje s jednotkami Afrika Korpsu v obleženém Tobruku se mu však staly osudnými. Dne 30. října jej zasáhla střepina do hlavy a Leo Gutfreund fatálnímu zranění podlehl. Byl pohřben na válečném hřbitově v Tobruku, v hrobě číslo 844, in memoriam jej povýšili na svobodníka a posmrtně vyznamenali Československým válečným křížem 1939.

Jeho bratr Arnošt v řadách československých vojenských sil válku přežil a po osvobození se vrátil do vlasti. Po návratu do rodné Jemnice však zjistil, že z celé rodiny přežil jediný. Kromě Lea, jenž padl v severní Africe, zemřeli všichni jeho blízcí v koncentračních táborech. Vzhledem k tomu, že jej doma již nic nevázalo, odešel natrvalo do zahraničí a usadil se v Addis Abebě v Etiopii.

Ivo Pejčoch
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 15. září 2017.

Aktuálně



Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

23. 08. 2024
Stejně jako v létě loňského roku jsou do rubriky „KALENDÁŘ HRDINŮ –…
Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

21. 08. 2024
Letošní výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu připomíná,…
Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

20. 08. 2024
V Praze ve dnech 20. a 21. srpna 1969 byli při demonstracích připomínajících…
V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

16. 08. 2024
Práce v muzeích Vojenského historického ústavu Praha se nezastavují ani v nejparnějších dnech. Nyní…
SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

14. 08. 2024
V polčase 20. storočia sa nezdalo, že 2. svetová vojna bude svetovou vojnou…