Do své již 23. muzejní sezóny vstoupilo v sobotu 26. května Vojenské technické muzeum Lešany. Otevíracího dne s programem se zúčastnila také ministryně obrany Karla Šlechtová, která rovněž navštívila expozice zdejšího muzea a také rozsáhlé a moderní lešanské depozitáře.
Fotogalerie
Ministryně obrany Karla Šlechtová přijela do Vojenského technického muzea Lešany již v ranních hodinách, její program obnášel prohlídku expozic muzea a také moderních a rozsáhlých depozitářů, kde jsou shromážděny sbírkové předměty Vojenského historického ústavu Praha. Průvodcem po expozici byl ministryni ředitel VHÚ plk. gšt. Aleš Knížek, výklad aktům v depozitářích doplnil i ředitel odboru muzeí VHÚ, plk. Michal Burian.
„Jsem velmi pyšná na to, že český stát vlastní tak unikátní a rozsáhlou vojenskou sbírku a že ji také Vojenský historický ústav Praha udržuje v tak dobré kondici,“ řekla ministryně obrany Karla Šlechtová. Jsem skutečně velmi vděčná všem zaměstnancům VHÚ, že se o tyto sbírky dokáží tak dobře postarat. Vedle vystavených exponátů ve veřejně přístupných prostorách muzea mne zaujaly i exponáty v depozitářích, tady si člověk uvědomí, jak skutečně rozsáhlá je sbírka VHÚ a co všechno cenného obsahuje. Je to náš unikát. Chtěla bych také velmi poděkovat všem občanům, kteří v minulosti odkázali svůj majetek spojený s vojenskou historií právě státu a jsou nyní ve VHÚ. Je to určitě významné vlastenecké gesto, vlastenecký cit, který se takto projevuje. Toho si velmi vážím.“
Program v lešanské aréně začal přesně v 10.30 minut přeletem vrtulníku V-3A Sokol z 24. základny dopravního letectva Kbely. Po slavnostních salvách za zvuků české národní hymny byl program v lešanské aréně zahájen pozdravem ministryně obrany Karly Šlechtové, která přivítala všechny přítomné návštěvníky a popřála jim pěkný zážitek.
Následovala první dynamická ukázka, ve které se představily nové přírůstky ve sbírkách VHÚ. K vidění byl německý válečný automobil, který byl schopen i pohybu po vodě, Schwimmwagen KdF 166. Do arény vjela rovněž velká Tatra 111 ve verzi cisterna, představil se i italský motocykl Moto Guzzi V50 z 80. let 20. století a také tříkolová motorka Moto Gutzzi z roku 1963 určená horským jednotkám.
Pak již přišla vojenská technika, která připomínala letošní 25. výročí existence Armády České republiky a dokumentovala její vývoj v letech 1993-2018. Nejprve se představily stroje z počátku tohoto období, především ze sbírek VHÚ. K vidění byl například obrněný transportér OT-64, bojové vozidlo pěchoty BVP-1, ale také o legendární nákladní vozidlo Praga V3S. Dále bylo k vidění obrněné vozidlo BRDM-2 s protitankovou řízenou střelou Maljutka a dvě Tatry - 813, resp. 815.
Následovala krátká bojová ukázka z vojenského cvičení z 90. let, kterou předvedl klub Vojenské historie Československo.
Pak přišly na řadu stroje, se kterými naši vojáci působili v různých misích. Zajímavá byla především kombinace tří variant amerického vozidla humvee, kterou doplnila naše Tatra SOG, jež působila při bojích v Afghánistánu.
Následovaly stroje, se kterými Armáda ČR působí dnes – ať už šlo o obrněný transportér Pandur, vozidla Land Rover a Iveco či protiletadlový raketový komplet 2K 12M KUB M. K vidění byla také velká houfnice - 152mm ShKH DANA vz. 77 a představilo se rovněž vozidlo v úpravě spadající do oblasti biologické, radiační a chemické ochrany.
Na otevíracím dni se podíleli vedle pracovníků Vojenského historického ústavu Praha také složky Armády České republiky: 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, 44. lehký motorizovaný prapor Jindřichův Hradec, 43. výsadkový prapor Chrudim, 25. protiletadlový raketový pluk Strakonice a 13. dělostřelecký pluk Jince.
Vedle těchto složek se představily i Kluby vojenské historie – KVH Gardekorps, KVH Československo, KVH Carnivora, The Royal Regiment of Scotland, 5 SA Infantry Bn C. Coy SADF a další.
Pro veřejnost je nyní lešanské vojenské technické muzeum otevřeno vždy o víkendech od 9.30 do 17.30, v červenci a v srpnu bude mít otevřeno každý den kromě pondělí. Vstup je ZDARMA.
RED