Letci a prapory, bojovníci na frontách první i druhé války

Letci a prapory, bojovníci na frontách první i druhé války

08. 12. 2014

Studie o leteckých soubojích první světové války, text věnovaný puškám rakousko-uherské branné moci, ale také pokračování článku, který je zaměřen na existenci pomocných technických praporů z období padesátých let. To vše nabízí letošní čtvrté číslo čtvrtletníku Historie a vojenství.

 

Číslo 4/2014 čtvrtletníku Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav Praha, má na své obálce fotografii ze zákopů první světové války. Toto téma také vzhledem k letošnímu stému výročí vypuknutí války celému ročníku HaV dominovalo. Ani číslo 4/2014 není výjimkou. K „Velké válce“ se vztahuje hned několik materiálů.

Jde kupříkladu o studii Zdeňka Špitálníka nazvanou „S českým lvem do boje“. Autor, kurátor sbírek VHÚ, se zde věnuje praporům prvních československých dobrovolníků ve Francii v letech 1914-1916. Text je bohatě ilustrován četnými vyobrazeními jednotlivých praporů i praporků, jsou zde i některé skupinové snímky dobrovolníků stojících se svými prapory jako celá jednotka.

Další z kurátorů VHÚ, Jan Sýkora z Leteckého muzea Kbely, se v textu „Velká válka v oblacích, počátky bojů“, věnuje úvodní fázi války a nasazení tehdy nového druhu vojenské techniky – či spíše civilní techniky, která začala sloužit vojenským účelům. Článek uvádí zájemce o tuto problematiku do celé oblasti, jsou zde také četné snímky letounů, které používaly jednotlivé země v prvních měsících války. Mezi nimi najdeme také fotografii z titulu celého vydání HaV, která zobrazuje vojáky v zákopech, jenž z kulometu střílí na nízko letící stroj.

Letectví je věnován i materiál Jiřího Rajlicha „Svědectví starého alba“, který je de facto portrétem prvoválečného pilota Václava Mareše (1892-1969). Článek vychází z alba, které se dostalo do sbírek VHÚ od samotného Mareše na konci 60. let. Součástí alba byl i kratší vzpomínkový text, který Mareš napsal a v němž se věnoval své letecké kariéře za první světové války; tento text je ve studii zveřejněn. Mareš přitom psal své vzpomínky s téměř padesátiletým odstupem od tehdejších událostí.

Vedle těchto článků si čtenář může prostudovat i materiály vztahující se k dalším obdobím. Celé číslo Historie a vojenství otevírá druhá část studie Jiřího Bílka „S krumpáčem a lopatou“ (první se objevila v HaV 3/2014 – viz také ZDE), která vychází k 60. výročí zrušení posledních pomocných technických praporů v roce 1954. V této části autor podrobně rozebírá každodennost těžké služby u PTP, popisuje složení jednotek z hlediska sociálního, věnuje se vztahům mezi vojáky a jejich veliteli, otázce lékařské péče, mzdové problematice atd.

Historik VHÚ Jiří Plachý se v článku „Od pololegálního spolku k protičeskému povstání“ věnuje založení a existenci „Karpatské Siče“ v letech 1938-1939, což byla de facto i armáda republiky Karpatská Ukrajina, velmi krátce existující v roce 1939. Od téhož autora pak nalezne čtenář v HaV 4/2014 ještě zajímavou studii „Pravoslav Kubišta – Dopisy z Normandie“. Článek je věnován prvnímu československému vojákovi, který vstoupil na půdu Francie při vylodění v roce 1944. Stalo se tak 7. června 1944 v ranních hodinách. Součástí článku jsou i přetištěné dopisy, které Kubišta psal svému kolegovi a líčí v nich přípravy na vylodění. Zveřejněny jsou vůbec poprvé.

K bojům roku 1944 během druhé světové války se vrací i práce Zdeňka Vališe „1. československý armádní sbor v bojích na Dukle“. Článek obsahuje i zajímavá schémata bojů, jak byla zpracována v poválečném období.

Také dva biografické portréty dvou československých vojáků bojujících za druhé světové války v západních jednotkách nalezne čtenář v novém čísle HaV: Prokop Tomek zde zveřejnil svoji studii věnovanou Rudolfu Krzákovi (1914-2004); o samostatné knize věnované R. Kozákovi jsme nedávno psali, viz ZDE a ZDE. Dalším portrétem je pak článek Příběh Ivana Španiela, který napsal Ivan Procházka. Jsou zde vylíčeny především vojenské osudy I. Španiela (1918-1944), syna významného českého sochaře a výtvarníka Otakara Španiela.

V závěrečné části čísla 4/2014 Historie a vojenství nalezne čtenář také studii Jana Skramoušského „Pušky rakousko-uherské branné moci“, které se věnuje především zbraním z konce 19. století. Mezi menšími materiály nechybí ani články z oblasti restaurátorské (např. „Restaurování sbírky bodáků“), případně článek shrnující výstavní aktivitu VHÚ v roce 2014. Z informativních materiálů stojí za zmínku články týkající se například nových podob některých expozic v britských muzeích, jež jsou věnovány první světové válce.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 4/2014 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.

RED

 

 

 

Aktuálně



Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Přednáška "Za císaře i republiku - Čeští aviatici na frontách Světové války" z cyklu…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…
V Armádním muzeu Žižkov se v březnu koná významná mezinárodní konference o vojensko-politických spojenectvích

V Armádním muzeu Žižkov se v březnu koná významná mezinárodní konference o vojensko-politických spojenectvích

28. 01. 2025
Mezinárodní konference “Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední…
Rudá armáda osvobozuje koncentrační tábor v Osvětimi

Rudá armáda osvobozuje koncentrační tábor v Osvětimi

27. 01. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…