Manod: Jeskyně britských uměleckých pokladů

Manod: Jeskyně britských uměleckých pokladů

19. 11. 2018

Na rozdíl od mnoha britských politiků se ve 30. letech 20. století londýnská Národní galerie připravovala na možnost ozbrojeného konfliktu s mnohaletým předstihem. Již v roce 1934, po nástupu nového ředitele Kennetha Clarka (1903–1983), se začali její pracovníci zabývat předběžným plánem evakuace uměleckých děl mimo Londýn. Vycházeli ze zkušeností z první světové války, kdy na metropoli nad Temží padaly bomby z německých vzducholodí. V té době ukryli alespoň nejvzácnější obrazy v nevyužívané stanici metra na třídě Strand nedaleko Trafalgarského náměstí, kde galerie sídlí. V roce 1934 proto vybrali několik panství západně a severozápadně od Londýna.

 

O dva roky později, po remilitarizaci Porýní v březnu 1936, galerie své evakuační plány přehodnotila a pro úkryt své sbírky vybrala několik lokalit ve Walesu, například The University of North Wales v Bangoru, The National Library of Wales v Aberystwythu či hrady Caernarvon a Penrhyn. Koncem září 1938, během mnichovské konference, se vedení galerie zdálo vypuknutí války nevyhnutelné, a proto začala odvážet obrazy z Londýna. V pátek 30. září v devět hodin ráno dorazil vlak s 50 vzácnými plátny do Bangoru, avšak v té době již do Británie dorazila zpráva o podpisu mnichovské dohody. Vlak se proto i s obrazy vrátil do britské metropole… Ale o necelý rok později, již koncem srpna 1939, tedy ještě předtím než Německo napadlo Polsko, našla většina z uměleckých pokladů svůj dočasný úkryt ve Walesu. Brány budovy galerie na Trafalgarském náměstí se uzavřely dříve, než Británie v neděli 3. září vyhlásila Německu válku.

Po ústupu Britského expedičního sboru z přístavu Dunkerque a kapitulaci Francie se invaze na Britské ostrovy zdála nevyhnutelná. Část vedení galerie proto začala vážně uvažovat o převezení sbírky do Kanady. V tomto případě ale hrozilo potopení transportních lodí německými ponorkami… Ředitel galerie Kenneth Clark se proto obrátil na premiéra Winstona Churchilla. Ministerský předseda mu sdělil toto: „Ukryjte obrazy v jeskyních a sklepech, ale žádný z nich nesmí opustit tento ostrov.“

Teprve v polovině září 1940 našli pracovníci galerie vhodný úkryt v břidlicovém lomu Manod nedaleko waleské obce Blaenau Ffestiniog. Do léta 1941 sem byly převezeny veškeré obrazy, pro něž v jeskyni zřídili z cihel provizorní kóje. Obavy o bezpečí umělecké sbírky nebyly neopodstatněné, což dokazuje skutečnost, že budova Národní galerie byla během války zasažena celkem devětkrát německými pumami.

Právě této méně známé kapitole válečných dějin se věnovala i malá výstava nazvaná „Manod: Jeskyně britských uměleckých pokladů“ v londýnské Národní galerii . Představila 24 archivních fotografií, které doplnily snímky Robina Frienda, jenž dokumentoval současný stav jeskyně. Ta byla v pohotovosti udržována ještě dlouho po druhé světové válce pro případ atomového konfliktu. Centrem expozice byl třicetiminutový film nazvaný „Okřídlený býk a sloní přepravka“. Režíroval jej právě Robin Friend, choreografii pro něj připravili Wayne McGregor a Rhodri Huw. Jejich snímek se mj. snaží odpovědět na otázku, jak chránit kulturní dědictví před násilím a agresí. Dodejme, že přezdívku „sloní přepravka“ si vysloužila rozměrná bedna, v níž stěhovali za války největší obraz Národní galerie – van Dyckův Jezdecký portrét Karla I. o rozměrech 367 × 292,1 cm.

I když obrazy opustily Národní galerii, její sídlo během války neosiřelo. Jednak se v budově na Trafalgarském náměstí konaly občasné výstavy, a jednak se v ní pořádaly pravidelné koncerty klasické hudby. V letech 1940 až 1945 tu bylo zorganizováno více než třicet výstav, na nichž se představila nejen tehdejší tvorba oficiálních válečných malířů, ale z Walesu byly přiváženy a vystavovány některé obrazy ze sbírky NG.

Protagonistkou hudebních vystoupení se stala anglická klavíristka Myra Hess (1890–1965). Její „polední koncerty“ se staly velmi populární v široké veřejnosti. Během šesti válečných let navštívilo celkem 698 koncertů 824 152 lidí. Vstupenka stála pouhý jeden šilink.

Jméno Myry Hess, která před válkou vystoupila i v Československu, se díky „galerijním“ koncertům stalo v Británii pojmem, bylo svým způsobem synonymem klasické hudby. Ke konci války zaslechl jeden novinář ve vlaku vojáka, jak si pohvizduje skladbu Johanna Sebastiana Bacha. Zeptal se ho: „Vy máte rád Bacha?“ „Ne,“ odvětil voják. „Ale pískal jste si jeho kompozici.“ „To nebyl Bach, to byla Myra Hess,“ uzavřel konverzaci voják.

V londýnské Národní galerii vystoupili v rámci „poledních koncertů“ také českoslovenští hudebníci. České trio ve složení Marie Houňová (housle), Karel Hořic (violoncello) a Hans Walter Süsskind (klavír) tu hráli již 19. července 1940. Představili se také 28. října téhož roku, kdy k státnímu svátku ČSR zahráli skladby Antonína Dvořáka a Josefa Suka (u houslového pultu tehdy Marii Houňovou nahradila Maria Lidka). Česká hudba tu zazněla také na jaře 1942, kdy smyčcový kvartet Herberta Mengese provedl v premiéře kompozici „Coventry: A Meditation for Strings” od českého dirigenta a skladatele Viléma Tauského (1910–2004).

Jen pár dnů po konci druhé světové války v Evropě se začaly umělecké poklady vracet do Londýna. Již 17. května 1945 tak mohla být ve východním, méně poškozeném křídle galerie za přítomnosti krále Jiřího VI. a jeho ženy, královny Alžběty, zahájena výstava šedesáti pláten vlámských a italských mistrů. Jak tehdy napsal list Manchester Guardian, „výstava se stala symbolem vítězství v Evropě“.

Jaroslav Beránek

 

Aktuálně



Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

Dnes je 150 let od narození Františky Plamínkové, stala se obětí heydrichiády

05. 02. 2025
V roce 1942 senátorku Františku Plamínkovou zavraždili nacisté při heydrichiádě. Odmítla odsoudit…
Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

Připomínáme si 80 let od Jaltské konference

05. 02. 2025
Každou významnou mezinárodní událost provázejí různé konspirační teorie. Výjimkou není ani konference…
Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Z technických důvodu je přednáška přeložena z 11. na 18. února 2025.…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…