O Mezinárodní komisi pro vojenskou historii - ICHM

Mezinárodní komise pro vojenskou historii - ICMH (International Commission of Military History), bývá též používán francouzský ekvivalent - CIHM (Commission Internationale d’Histoire Militaire), byla založena v rámci 8. kongresu Mezinárodního komitétu historiků (CISH) v Curychu, v roce 1938 jako ICCMH (International Commission of Comparative Military History).

Mezinárodní komise pro vojenskou historii (ICMH) byla založena v roce 1938 jako nezisková a nevládní mezinárodní organizace přidružená k Mezinárodnímu komitétu historických věd. Jejím cílem je podporovat a koordinovat studium a výzkum v oblasti vojenské historie v nejširším slova smyslu tak, aby se vojenští vědci a historici mohli v duchu mezinárodního přátelství lépe poznávat, spolupracovat a sdílet výsledky své práce. (Stanovy ICMH, článek 2a)

ICMH aktivně podporuje výzkum, publikování a vzdělávání v oblasti vojenské historie na celosvětové úrovni, aktivně organizuje vědecké diskuze a odborné konference. Intelektuální zaměření organizace pokrývá širokou škálu témat, která zahrnují nejen historii válek, vojenských tažení a ozbrojených sil, ale také vojenské myšlení, diplomatické aspekty konfliktů, příčiny a důsledky válek, obrannou ekonomiku, vojensko-civilní spolupráci, úlohu válečného leadershipu/vůdcovství, vztahy mezi civilními a vojenskými složkami, vojenské technologie, vojenské vedení, či demografické aspekty vojenských sil.

ICMH je založena na strukturovaných řídících orgánech, národních komisích a specializovaných výborech (archivní, bibliografický, vzdělávací) viz https://www.icmh-cihm.org/en/who-we-are/committees, které společně koordinují její činnost a podporují výměnu znalostí a výzkum v oblasti vojenské historie.

Každá národní komise je samosprávná a nezávislá, přičemž aktivně podporuje vojenské historické aktivity a výzkum ve své zemi. V některých zemích jsou národní komise součástí ministerstva obrany, v jiných fungují jako nezávislé organizace vědců. V obou případech národní komise napomáhají posilování spolupráce mezi civilním a vojenským sektorem.

Aktivity ICMH

  • Každoroční pořádání mezinárodních kongresů a následné publikování sebraných sborníků z konferenčních příspěvků.
  • Publikování odborného časopisu „International Journal of Military History and Historiography“ - od roku 1978; od roku 2012 je časopis vydávaný ve spolupráci s renomovaným nizozemským mezinárodním akademickým vydavatelstvím knih a časopisů Brill Academic Publishers. Od roku 2010 existuje i její elektronická verze „IBMH On Line“.
  • Publikování přehledového sborníku „International Review of Military History“ - (od roku 1939), přičemž každé číslo je svěřeno národní komisi, která jej vydává. Do současnosti vyšlo již více než 100 svazků.
  • Vyhlašování Ceny André Corvisiera pro mladé vědce do věkové hranice 40 let za doktorské disertace v oblasti vojenské historii (ocenění založeno v roce 2017)
  • On-line publikace aktualizovaných informací z činnosti ICMH a národních komisí „Newsletter“ (založen v roce 2003), publikovaný dvakrát ročně.

Rada ICMH si klade za cíl zvýšit počet národních komisí (v současnosti 41 komisí, na více než 4 kontinentech) a tím rozšířit dosah organizace. Na rozdíl od CISH, jehož kongresy jsou pořádány každých pět let a jichž se ICMH dodnes pravidelně účastní, ICMH organizuje od roku 1969 své vlastní kongresy, které se od roku 1980 konají každoročně.

Současnost ICMH

ICMH v současnosné době předsedá italský profesor historie prof. Dr. Massimo de Leonardis, jenž byl zvolen prezidentem Komise na 41. kongresu v Pekingu v roce 2015. Na 43. kongresu v kamerunské Douale byl v září 2017 generálním shromážděním zástupců národních komisí schválen nový Statut Mezinárodní komise pro vojenskou historii. Další volební kongres na období 2020 až 2025 se měl uskutečnit v roce 2020 v polské Poznani, ale vzhledem celosvětové pandemii koronaviru COVID-19 byl kongres zrušen a noví členové vedení ICMH – včetně staronového prezidenta – byli zvoleni aklamací. Složení nové rady ICMH zde.

Související odkazy:

Mezinárodní komise pro vojenskou historii

Vademecum národních komisí vojenské historie

Statut Mezinárodní komise pro vojenskou historii

Kongresová akta (Sborníky sebraných příspěvků z kongresů)

Mezinárodní komitét historických věd (ICHS)