Na sklonku roku 2014 vyšel péčí Vojenského historického ústavu Praha závěrečný díl rozsáhlé edice mapující činnost Francouzské vojenské mise v Československu v letech 1919–1925. Projekt má rozsah cca 1 500 stran a je publikovaný v sedmi svazcích ve francouzské a české verzi. Editorem všech svazků byl doc. PhDr. Radko Břach, CSc.
Francouzská vojenská mise v Československu v letech 1919–1925 plnila v tomto zakladatelském období řadu významných úkolů. Podílela se na tvorbě vrcholových orgánů velení a správy čs. armády, položila základy vojenského školství, koncipovala první válečné studie a operační plány, ovlivňovala materiální vybavení armády. Za konfliktu s Maďarskou republikou rad převzala velení čs. branných sil. Zásadním způsobem ovlivnila výslednou podobu čs. branného zákona, mírovou organizaci armády a její dislokaci. Náčelník FMV, generál Maurice Pellé, se stal prvním náčelníkem generálního štábu.
V polovině 20. let již bylo možné přistoupit ke změně role Francouzské vojenské mise. Nařízením prezidenta republiky z 1. ledna 1926 se její dosavadní velitelská působnost změnila na poradní funkci. Čs. důstojníci a generálové současně převzali vyšší velitelské funkce, které do té doby vykonávali příslušníci FMV, a generál Eugèn Mittelhauser, stávající náčelník generálního štábu, předal velení generálu Janu Syrovému.
V letech 1919 až 1925 vypracovali příslušníci mise řadu zásadních dokumentů týkajících se výstavby čs. armády. Jejich využití pro historické bádání bránilo po dlouhá léta nepříznivé politické klima, takže příležitost se naskytla až po pádu železné opony.
Na počátku 90. let minulého století navázal Historický ústav Armády ČR (dnes Vojenský historický ústav Praha) první kontakty se Service historique de l´armée de Terre (dnes Service historique de la Défense). Sondáže vyvrcholily 16. dubna 1997 podpisem smlouvy o spolupráci. O dva roky později vyšel první svazek celého knižního díla věnovaného činnosti francouzské mise v meziválečném Československu.
První svazek obsahoval smlouvy, dohody, statuty a jiné dokumenty, upravující vyslání mise do Československa, její pravomoce, složení, materiální podmínky aj. Šlo o úplnou edici dokumentů právní povahy z let 1919 až 1925. Záhy následoval druhý svazek, na ten třetí si však odborná veřejnost musela počkat dlouhých šest let. Situaci se podařilo stabilizovat až v roce 2008. Poté, zpravidla ve dvouletých intervalech, následovaly další jednotlivé svazky.
Závěrečný svazek, který vyšel nyní, obsahuje úvodní slovo, v němž se doc. Břach věnuje genezi celého projektu. Poté následuje zasvěcená studie, v níž editor předkládá hlavní badatelské a interpretační výsledky a glosuje jednání francouzské i československé vlády a ústavních činitelů týkající se FMV i celkové politické situace v těchto letech.
Velmi cennou pomůckou pro orientaci v jednotlivých svazcích edice je chronologické seřazení všech publikovaných dokumentů, jmenný rejstřík a také výběrová bibliografie k tématu Francouzské vojenské mise v Československu. Po patnácti letech se tak uzavřel ediční projekt, který nemá v zemích, v nichž francouzské vojenské mise působily, obdobu.
Jaroslav Láník