Ministr národní obrany František Udržal

Ministr národní obrany František Udržal

03. 02. 2017

Počátek letošního roku je dobrou příležitostí zavzpomínat na jednoho z nejvýraznějších ministrů národní obrany meziválečné Československé republiky, Františka Udržala (3. ledna 1866 ‒ 24. dubna 1938). Počátkem ledna uplynulo od jeho narození 151 let. Šlo o pozoruhodnou osobnost, jejíž život a veřejnou politickou činnost přibližuje tento biogram.

 

Udržal náležel k českému agrárnímu hnutí, což bylo dáno prostředím, z nějž vzešel. Pocházel z východočeské statkářské rodiny. Odborné vzdělání získal v letech 1883‒1886 absolutoriem Hospodářské akademie v Táboře. V Halle nad Sálou (Sasko-Anhaltsko) si odbornou přípravu rozšířil v dvousemestrálním studiu na vysoké škole zemědělské v rámci tamní univerzity.

V roce 1889 se stal záložním důstojníkem po vykonání vojenské služby v rakousko-uherské armádě.

Politickou dráhu zahájil v 90. letech 19. století v regionálním měřítku na Pardubicku. Nejprve náležel k mladočeské straně. Později vstoupil do České strany agrární. Jako její poslanec působil v letech 1897‒1918 v Říšské radě. Na parlamentní půdě se vyjadřoval mimo jiné též k branné problematice. V roce 1918 patřil ke kolegiu mužů 28. října, členů Národního výboru.

Po vzniku samostatného státu se stal poslancem Revolučního národního shromáždění. V duchu ideologie Republikánské strany československého venkova (od roku 1922 Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu) se staral o stavovské zájmy a z nich plynoucí potřeby. Jeho politický styl charakterizovala snaha o smír s demokratickými koaličními i opozičními partnery a soupeři. Cestu ke stabilitě státu viděl v dorozumění s demokratickými socialistickými stranami. Řadil se k části vedení strany, jež zachovávala velmi dobré vztahy s prezidentem Masarykem.

Podstatnou část své práce ve vrcholném politickém prostředí spojil s resortem Ministerstva národní obrany. V souhrnu jej řídil více než šest let. Významně se zasloužil o dobudování a stabilizaci čs. branné moci. Vyznačovala jej důslednost, s níž dbal především o náležité financování armády. V tomto smyslu se neustále potýkal s podceňováním a přehlížením nároků obrany státu, plynoucím mimo jiné i z absence branné koncepce své strany.

Navzdory této nepřízni se mu podařilo prosadit některá podstatná opatření, jimiž se úspory na úkor vojenské správy dařilo alespoň zčásti mírnit. V dorozumění s ministrem zahraničních věcí Benešem byl též přesvědčeným zastáncem těsného aliančního svazku s Francií a s partnery z Malé dohody.

V letech 1929‒1932 byl předsedou vlády, do poloviny 30. let pak nadále vykonával funkci poslance a v letech 1935‒1937 senátora Národního shromáždění. Kvůli zdravotnímu stavu se rozhodl vzdát se mandátu a odejít z veřejného politického života.

Karel Straka

 

Texty k fotografiím:

1

František Udržal.

FOTO: VHÚ

 

2

Prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk v doprovodu ministra národní obrany Františka Udržala při příležitosti jubilejní přehlídky československé branné moci 28. října 1928 v Praze na Vypichu.

FOTO: VHÚ

 

3

Audience nejvyšších činitelů československé branné moci, uspořádaná při příležitosti 78. narozenin prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka 8. března 1928 na Pražském hradě. Přítomni jsou zleva gen. Louis-Eugène Faucher, náčelník Francouzské vojenské mise v Československé republice, František Udržal, ministr národní obrany, T. G. Masaryk, gen. Alois Podhajský, generální inspektor branné moci, gen. Jan Syrový, náčelník Hlavního štábu a gen. Stanislav Čeček, přednosta Vojenské kanceláře prezidenta republiky.

FOTO: VHÚ

 

Aktuálně



Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

14. 05. 2025
V Jeruzalémské synagoze v Praze je nově k vidění společná výstava Židovské obce v Praze…
Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…