Miroslav Bílý - Legionář ve dvou válkách

19. 07. 2024

Téměř stotisícová legionářská armáda přispěla významným způsobem ke vzniku nezávislého Československa v roce 1918. Také po nacistické okupaci se do odboje zapojily tisíce bývalých legionářů. Mnozí z nich bojovali i v řadách československých zahraničních armád. A nešlo jen o generály nebo vyšší důstojníky, ale i o nižší velitele, nebo jen obyčejné vojáky. Jedním z nich byl Miroslav Bílý.

Miroslav Bílý (1899 –?) jako důstojník čs. zahraniční armády ve Velké Británii v roce 1943. FOTO: VÚA–VHA

Narodil se 10. prosince 1899 v obci Plavsko, ležící na česko­‑německém pomezí nedaleko Jindřichova Hradce. Pocházel z vlastenecké učitelské rodiny. V septimě jindřichohradeckého gymnázia musel narukovat do rakouskouherské armády. S c. a k. pěším plukem č. 75 byl po absolvování záložní důstojnické školy poslán na italskou frontu, kde se v listopadu 1917 dostal do zajetí.
V zajateckém táboře v Padule se mezi prvními přihlásil do vznikajících legií. Po skončení války a návratu do vlasti se účastnil bojů proti maďarským bolševikům na Slovensku. V létě 1919 byl demobilizován a na čas se vrátil do školních lavic, aby složil maturitu. Po ní nastoupil k železnici. Koncem 30. let žil s rodinou v Děčíně. Po Mnichovu musel jako státní zaměstnanec opustit svůj domov a odejít do vnitrozemí. V březnu 1942 se mu před hrozícím zatčením podařilo uprchnout za hranice.
Štěstí mu přálo – přes Německo se dostal do Švýcarska a pak do neokupované Francie. Šťastně přešel také přes Pyreneje do Španělska. Tam byl však uvězněn v pověstném internačním táboře Miranda de Ebro, odkud jej po osmi měsících vysvobodil až zákrok doktora Formánka, neoficiálního čs. zástupce u Frankovy vlády. V březnu 1943, rok od chvíle, kdy odešel z obsazené vlasti, se konečně dostal do Velké Británie, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. V srpnu 1944 odjel k československým jednotkám na východní frontu a účastnil se bojů při osvobozování Slovenska. Válku ukončil v hodnosti kapitána jako velitel štábní roty 1. čs. armádního sboru v SSSR.

Po válce a demobilizaci se vrátil do Děčína, kde se stal národním správcem malé továrny na kovové zboží.
Po únoru 1948 ji ještě nějakou dobu vedl jako administrativní ředitel. V roce 1949 byl z politických důvodů vyhozen: „Jeho příjem a způsob života svědčí o jeho měšťáckém charakteru. Nezbavil se dosud západnické ideologie, kterou jako voják západní armády načichl. Projevuje naprostý nezájem o budovatelské úsilí, které prožívá celý národ…,“ uvádí se v jeho tehdejší charakteristice. Jeho manželství se vlivem válečných událostí rozpadlo. V padesátých letech žil v Děčíně jako osamělý důchodce. Přesné datum úmrtí se (v důsledku zákona na ochranu osobních údajů) nepodařilo zjistit.

Jiří Plachý

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 6. prosince 2019

Aktuálně



Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

Věnujte DiGiMÁK! Přispějte do sbírky na pomoc válečným veteránům

29. 10. 2024
Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány. Do 11. 11.…
Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

28. 10. 2024
V den státního svátku 28. října předává prezident republiky ve Vladislavském sále…
Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína

28. 10. 2024
Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově dnes zahájil oslavy…
28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. říjen 1918 - den vzniku republiky

28. 10. 2024
Dne 28. října 1918, vznikl československý stát. Zrodil se jako odraz a…
Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

Přijďte si 28. října připomenout naše dějiny do expozic VHÚ Praha

27. 10. 2024
Přijďte si v Den vzniku samostatného československého státu připomenout historii Československa do…