Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

14. 03. 2025

Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války. Portál Novinky.cz k tomuto významnému výročí připravil seriál, na kterém spolupracují také historici Vojenského historického ústavu Praha. Jejich mediální výstupy můžete sledovat i na našem webu.

Projekt portálu Novinky.cz 1945 - Rok osvobození poutavým způsobem přibližuje důležité i některé méně známé aspekty posledního roku války i týdny po jejím konci. Díky spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha představí i použité zbraně, nechybějí reportáže ze zahraničí, které doplní články oživené infografikou, dobové materiály, rozhovory nebo podcasty. 

Most u Remagenu rozzuřil Hitlera

V březnu roku 1945 američtí vojáci z 9. obrněné divize pod velením generála Johna W. Leonarda rychle postupovali k Rýnu a obsadili výšinu nad německým Remagenem. Němce rychlý americký postup zaskočil. 

Z 22 silničních a 25 železničních mostů přes řeku Rýn stály už jen čtyři – weselský železniční, Rýnský most v Bonnu, most Korunního prince Viléma v Urmitzu a Ludendorffův u Remagenu. ¨

A právě tento most se Němci snažili za každou cenu zničit, to se jim ale nepovedlo. Do bitvy o Ludendorffův most nasadili všechno. Od pěchoty a obrněné techniky až po žabí muže, kteří měli rozmístit na pilířích nálože. Vypouštěli plovoucí miny, most ostřelovali z železničních děl, a dokonce z 600mm moždíře Karl. Ten ale vypálil jen 15 ran, než musel být pro poruchu odtažen. Vůdce Adolfa Hitlera ztráta mostu rozzuřila – odvolal z funkce vrchního velitele sil na západě Gerda von Runstedta a na jeho místo 10. března 1945 jmenoval Alberta Kesserlinga, který vedl úspěšně obranu Itálie.

Američané přes Ludendorffův most nakonec dokázali dostat za 24 hodin 8000 mužů s tanky a protiletadlovými zbraněmi. Vojáků s technikou tam směřovalo tolik, že se u mostu tvořily zácpy.

Získání nepoškozeného Ludendorffova mostu se stalo předlohou amerického válečného firmu Most u Remagenu s Robertem Vaughnem? Ten se natáčel v roce 1968 v Československu u mostu v Davli a Měchenického mostu.

Celý článek najdete ZDE. Poslechněte si také rozhovor s historikem Vojenského historického ústavu Praha Tomášem Jaklem, který přímo ve Vojenském technickém muzeu Lešany popisuje dobovou techniku z tehdejší doby, konkrétně německý tankový stíhač Hetzer a americký stíhač tanků M36 Jackson. Můžete se také podívat na záběry ze známého filmu Most u Remagenu, který režíroval John Guillermin.

Články na webu VHÚ Praha k roku 1945 naleznete na tomto odkazu: https://www.vhu.cz/category/archiv-clanku/clanky-k-roku-1945/

Aktuálně



Československý deník sehrál v životě legionářů v Rusku velmi důležitou roli. Poprvé vyšel v prosinci 1917

Československý deník sehrál v životě legionářů v Rusku velmi důležitou roli. Poprvé vyšel v prosinci 1917

13. 12. 2025
V pátek 12. prosince 2025 uplynulo 108 let od prvního vydání Československého deníku,…
Děkujeme za podporu pro válečné veterány. Sbírka DiGiMÁK vynesla 450 tisíc korun

Děkujeme za podporu pro válečné veterány. Sbírka DiGiMÁK vynesla 450 tisíc korun

11. 12. 2025
Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s Vojenským fondem solidarity spustil 29.…
Tak trochu zamrzlé spojení

Tak trochu zamrzlé spojení

08. 12. 2025
V prosinci 1944 přijala československá Vojenská radiová ústředna (VRÚ) v anglickém Hocklife u Bedfordu…
Válečný veterán Petr Matouš pokřtil v Armádním muzeu Žižkov svou knihu. Patronkou je i ministryně obrany Jana Černochová

Válečný veterán Petr Matouš pokřtil v Armádním muzeu Žižkov svou knihu. Patronkou je i ministryně obrany Jana Černochová

05. 12. 2025
Ve čtvrtek 4. prosince se v atriu Armádního muzea Žižkov konal křest rozšířeného…
Call for Papers: Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách

Call for Papers: Tváře brannosti – branná výchova, branné spolky a civilní obrana v dějinách

04. 12. 2025
Brannost – slovo, které provázelo celé generace. Znamenalo odvahu a odpovědnost, někdy…