Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově byl vystavěn v letech 1928–1933 podle návrhu architekta Jana Zázvorky k poctě československých legionářů. Do roku 1938 probíhaly práce na umělecké výzdobě a interiéru památníku. Slavnostní otevření Památníku národního osvobození bylo plánováno na 20. výročí vzniku republiky 28. října 1938 a mělo být spojeno s vojenskou přehlídkou, jež měla demonstrovat odhodlání bránit naši zemi. Vzhledem k důsledkům mnichovské dohody k tomu již nedošlo.

Další úpravy památníku začaly po 2. světové válce, kdy měl být doplněn o pamětní síň věnovanou druhému odboji. instalována byla bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova od Bohumila Kafky.  Po únoru 1948 byl památník proměněn v Panteon Komunistické strany Československa. Místo posledního odpočinku zde nalezli čelní představitelé KSČ. V roce 1953 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po roce 1989 byly ostatky představitelů bývalého režimu z památníku odvezeny.

Národní památník na Vítkově s Čestným nádvořím, kde se konají slavnostní nástupy Armády ČR a další ceremoniální akty. FOTO Jan Kouba, VHÚ Praha

Památník se stal opět místem, kde se připomíná vojenská historie, osudy lidí, kteří se zasloužili o naši svobodu; místem, kde se konají slavnostní nástupy vojenských jednotek při významných příležitostech. 

Na Čestném dvoře i v dalších částech památníku se za účasti nejvyšších ústavních činitelů a zástupců Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky pravidelně koná řada slavnostních ceremoniálů spojená s českou státností.

Od roku 2000 byl Památník spravován Národním muzeem a prošel rekonstrukcí. 

Od 1. června 2024 památník přešel do majetku Ministerstva obrany České republiky, pod správu Vojenského historického ústavu Praha. Původní záměr architektů Jana Zázvorky a Jana Gillara, a především prvního ředitele Památníku osvobození generála Rudolfa Medka na funkční propojení celého komplexu budov na pražském vrchu Vítkov se tak po téměř sto letech naplnil.

Veřejnosti je přístupna Slavnostní síň, Prezidentský salonek a hrob Neznámého vojína. V současné době probíhá příprava nové expozice v prostorách Ústřední síně a Mauzolea. Expozice Národního muzea "Křižovatky české a československé státnosti" je trvale uzavřena.

Upozorňujeme, že celý areál je pietním místem. O případné povolení akcí (např. natáčení, promo-fotografování) ve vnitřních i vnějších prostorách Národního památníku na Vítkově je nutné předem požádat Vojenský historický ústav Praha. Akce komerčního charakteru nejsou dovoleny.

Národní památník na Vítkově

U Památníku 1900
130 00 Praha 3 – Žižkov
tel: 224 497 603
e-mail: katerina.valisova@vhu.cz; museum@army.cz

OTEVÍRACÍ DOBA:

úterý – neděle 10.00 – 18.00

Poslední návštěvník bude do Národního památníku na Vítkově vpuštěn v 17.30 hodin

Vstup do Národního památníku na Vítkově je ZDARMA.

Vzdělávací programy/komentované prohlídky:

Od září 2024 je ve správě Vojenského historického ústavu Praha také Národní památník na Vítkově. Společně s novou expozicí pro vás připravujeme vzdělávací programy. Na podzim roku 2025 vás a vaše žáky rádi přivítáme v prostorách této majestátní budovy. Do té doby, prosím, využijte nabídku vzdělávacích programů v Armádním muzeu Žižkov na úpatí vrchu Vítkov.

KUDY K NÁM:

MHD: ze stanice metra Florenc (trasa C a trasa B) – autobusy č. 133, 175 a 207, zastávka U Památníku.
Zpět proti směru příjezdu autobusu a před světelnou křižovatkou doprava do kopce.

Ze stanice metra Flora (trasa A) - autobus č. 175, zastávka U Památníku.
Poté po směru jízdy autobusu a před světelnou křižovatkou doprava do kopce.

MHD: ze zastávky Biskupcova – tramvaje č. 7, 10 a 11 nebo ze zastávky Ohrady – autobusy č. 133, 136 a 207; dále ulicí Pražačka a parkem až k památníku.

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Památník má bezbariérový vchod na východní straně objektu.

Do vnitřních prostor památníku je zakázán vstup s jízdními koly, na kolečkových bruslích, skateboardech, koloběžkách apod.  

Výjimky tvoří kompenzační pomůcky.

Do vnitřních prostor památníku je zakázán vstup s nápoji a jídlem. 

Ve vnitřních prostorách památníku je zakázáno kouření, a to i elektronických cigaret a tomu podobných zařízení.

Do Národního památníku na Vítkově je zakázán vstup s jakýmikoliv zvířaty s výjimkou vodících a asistenčních psů.

Více v Návštěvním řádu muzeí VHÚ Praha

V otevírací době památníku je otevřena kavárna Café Vítkov