Vážení příznivci Vojenského historického ústavu Praha a jeho expozic, vážení čtenáři newsletteru,
k 80. výročí konce druhé světové války připravil Vojenský historický ústav Praha řadu akcí a výstav. Na konci dubna jsme v Armádním muzeu Žižkov slavnostně otevřeli výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!, jež se věnuje Pražskému povstání. Jejími autory jsou historici Jindřich Marek a Tomáš Jakl. Ve výstavních prostorách našeho muzea vyrostla největší barikáda v Praze a k vidění jsou unikátní sbírkové předměty.
Přímo z atria Armádního muzea Žižkov se 7. května odvysílá další díl Operace naděje – 80. Týž den, tedy 7. května, se u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína uskuteční koncert Vítězství.
Od 8. května také můžete v Jízdárně Pražského hradu navštívit výstavu Hodina osvobození, která představí válečné plakáty. Výstavu připravil ředitel Odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha plk. Michal Burian, jenž je i autorem výstavy Židé v odboji, jenž se od 7. května koná v Jeruzalémské synagoze. Před budovou Generálního štábu AČR si můžete od 5. května prohlédnout panelovou výstavu Květnové vítězství. Vojenský historický ústav Praha rovněž pořádá mezinárodní vědeckou konferenci Nové pohledy na rok 1945, jež se uskuteční ve dnech 20. a 21. května.
Poslední květnový den pak začne letošní sezona ve Vojenském technickému muzeu Lešany. Zahájení bude tentokrát věnováno dakarským legendám a spojené s dětským dnem.
Těším se na viděnou.