Letošní poslední číslo čtvrtletníku Historie a vojenství 4/2015, které vydává Vojenský historický ústav Praha, vychází v těchto dnech. Přináší články věnované první i druhé světové válce, ale například i zajímavou stať přibližující osobnost tankového konstruktéra Alexeje Surina, který působil v meziválečném období v Československu a je autorem dodnes ceněného a slavného tanku LT vz. 38.
Číslo 4/2016 čtvrtletníku Historie vojenství je uvedeno materiálem Pavla Kreisingera, který se týká problematiky druhé světové války a československých občanů žijících v Austrálii. Textu Do australské nebo československé armády? popisuje okolnosti vojenského náboru mezi krajanskou komunitou v Austrálii.
Nemalou část tohoto vydání HaV zabírá text historika VHÚ Jiřího Plachého Vzbouřenci z Cholmondeley, přesněji druhá část celého studie, jejíž úvodní partii přineslo již minulé vydání historie a vojenství (3/2016). Autor v tomto čísle popisuje především následné osudy vzbouřených vojáků. K druhé světové válce se také váže text Jiřího Friedla Jak to bylo s vraždou v lese Botzenberg?, který je příspěvkem k ilegálním útěkům polských občanů přes Československo na Západ a k poměrům v pohraničí v roce 1945.
Problematiku éry těsně před první světovou válkou zpracovává Karolína Kalecká ve svém textu Rakousko-uherský zákon o flotě z roku 1911. Autorka zde nastiňuje situaci v rakouském námořnictvu na počátku 20. století – zprvu šlo o vojensky málo významné jednotky, posléze však v souvislosti se stavbou dreadnoughtů jejich síla významně vzrostla.
K první světové válce se vrací i studie kurátora sbírek Leteckého muzea Kbely Jana Sýkory Velká válka v oblacích – 1916, patová situace. A kurátor sbírek stejnokrojů VHÚ Zdeněk Špitálník v textu Bílý kvítek za čepicí… popisuje, jak vypadaly polní čepice rakousko-uherských vojáků v letech 1914–1918
Autorem materiálu Alexej Surin – nejvýznamnější konstruktér tanků v československé historii je historik VHÚ a přední odborník na obor těžké vojenské techniky Ivo Pejčoch. Ve svém textu popisuje životní i pracovní pouť A. Surina (1897-1974), který se narodil na Ukrajině a po odchodu z občanskou válkou sužované země se usadil v Československu, kde se také prosadil jako konstruktér tankové techniky. Právě on byl autorem celé řady tanků z 30. let včetně nejznámějšího československého tanku té doby, LT vz. 38.
Pavel Kreisinger v článku Cizinecký legionář Alan Seeger a jeho schůzka se Smrtí popisuje osudy amerického básníka, který byl autorem dodnes slavné básně Mám schůzku se Smrtí, jež si mimo jiné oblíbil i pozdější americký prezident J. F. Kennedy. Seeger (1888-1916) zahynul v bojích první světové války.
V sekci Dokumenty uvádí Jan Kalous úryvky z kapitoly Dobrovolník z rukopisu Oskara Valeše Probuzení ve tmě; článek navazuje na Kalousův biografický portrét O. Valeše (1912-1987), který bojoval ve španělské občanské válce. Inkriminovaná kapitola popisuje boje a atmosféru války a Valešovy názory na ni. Ke konfliktu, který hýbal Evropou konce 30. let, se vrací také Jan Biederman v textu Faleristický materiál ve vztahu k občanské válce ve Španělsku.
Ilona Krbcová pak v textu Císař František Josef I. v portrétní malbě představuje některé obrazy ze sbírek VHÚ, které si za námět vzaly rakouského císaře.
V závěru letošního poslední čísla časopisu Historie a vojenství čtenář nalezne text věnovaný restaurování prachovnice ze 17. století, sumarizující materiál o výstavní činnosti VHÚ v roce 2016 a další kratší články, recenze a výroční biografické texty.
Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 4/2016 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.
RED