Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

11. 09. 2022

Rozměrově největším novým prvkem rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov je zastřešení dvorany. Mohutná a přitom průhledná střecha se dotýká všech budov muzejního komplexu a tvoří jejich svorník. V přiložené fotogalerii si můžete zastřešení i dvoranu prohlédnout tak, jak je budou moci návštěvníci spatřit od 28. října 2022, kdy bude Armádní muzeum otevřeno pro veřejnost.

Zastřešení dvorany vytváří v Armádním muzeum Žižkov zcela nový prostor. Respektive jde o starý prostor v nové podobě, protože dispozice dvorany se - také vzhledem k památkové ochraně - nijak nezměnily. Plocha má délku 39 metrů a šířku 18 metrů, celkem se jedná o více než 700 metrů čtverečních.

Plocha byla v minulosti využívána jako hlavní prostor před vstupem do expozic muzea. Nyní bude dvorana využívána pro společenské a muzejní akce nejrůznějšího druhu. Bude zde možné pořádat výstavy, mohou se zde konat kulturní a odborná setkání, prostor lze využít také k resortním akcím Ministerstva obrany České republiky.

Střechu nad dvoranou tvoří mohutná ocelová konstrukce, která dosahuje výšky 12 metrů od podlahy. Při stavbě bylo použito na 80 tun oceli. Dalším stěžejním materiálem je sklo, respektive skleněné tabule. Jimi proniká do dvorany přirozeným způsobem světlo. Nejefektněji vypadá dvorana v okamžicích, kdy svítí slunce - kontrastní stíny, které vrhá kostrukce na stěny muzejních budov, vytvářejí efektní obrazce a jedinečné vizuální struktury.

Střecha disponuje některými otevíracími skleněnými tabulemi, s nimiž lze na dálku manipulovat. Tabule se otevírají dle potřeby, aby byl prostor dvorany větrán. Střecha je dimenzována tak, aby bez problémů odolala prudkým deštům či většímu množství sněhu.

Součástí zastřešení dvorany je také svislé uzavření prostoru mezi dvěma budovami v jednom z rohů. Jedná se o východní roh, kde mezi budovami byl původně několikametrový volný prostor. Nyní jsou zde sloupy a mezi nimi velké skleněné tabule.

Podobným způsobem byl prosklen i prostor mezi jednotlivými sloupy propylají, tedy za někdejší hlavní vstupní branou do muzea. Ve spodní části jsou nicméně dveře - tento vstup do muzea bude využíván pro slavnostní příležitosti a významné akce. Běžný návštěvnický vchod je nyní z boku muzea.

RED

Aktuálně



Památný den sokolstva - 8. října. Významný den ČR připomíná statečné členky a členy Sokola, kteří položili životy pro svou vlast

Památný den sokolstva - 8. října. Významný den ČR připomíná statečné členky a členy Sokola, kteří položili životy pro svou vlast

08. 10. 2025
Na počátku října 1941 vrcholila první vlna teroru, který Reinhard Heydrich rozpoutal…
V zadním traktu Armádního muzea Žižkov je k vidění nová výstava: "Karpatské iluze, mýty a realita"

V zadním traktu Armádního muzea Žižkov je k vidění nová výstava: "Karpatské iluze, mýty a realita"

07. 10. 2025
Veřejnosti velice lehce přístupný výstavní prostor za Armádním muzeem Žižkov, kam se…
Liptaňský masakr 22. září 1938

Liptaňský masakr 22. září 1938

04. 10. 2025
Na konci srpna tohoto roku se do České republiky vrátily ostatky devíti…
Na Vítkově se sešli příslušníci 4. praporu UNPROFOR, dostali ocenění od ministryně obrany

Na Vítkově se sešli příslušníci 4. praporu UNPROFOR, dostali ocenění od ministryně obrany

03. 10. 2025
Na Vítkově v pátek 3. října nastoupili a byli oceněni bývalí příslušníci…
Historik VHÚ Praha Tomáš Jakl získal cenu Rudolfa Medka

Historik VHÚ Praha Tomáš Jakl získal cenu Rudolfa Medka

02. 10. 2025
Letošní cenu Rudolfa Medka obdržel historik Tomáš Jakl za výsledky své badatelské…