Odvaha a rozhodnost Čechoslováků při osvobozování Kyjeva

Odvaha a rozhodnost Čechoslováků při osvobozování Kyjeva

05. 11. 2013

V těchto dnech si připomínáme významné jubileum našich vojenských dějin: sedmdesáté výročí osvobození Kyjeva, jehož se účastnila také 1. československá samostatná brigáda v SSSR.

K formování československé vojenské jednotky došlo na začátku roku 1942, plánováno bylo vybudování motorizované brigády o dvou praporech. Jako základ exilového vojska nejdříve zformovali pěší prapor, později 1. československý polní prapor v SSSR, jenž prodělal křest ohněm 8. března 1943 v Sokolovu.

Po návratu polního praporu z bojiště a jeho přesunu do Novochoperska, kam přijel i záložní pluk z Buzuluku, mohlo začít formování 1. československé samostatné brigády v SSSR. Vedle dvou pěších praporů, tankového praporu, dvou dělostřeleckých oddílů ji tvořily pomocné jednotky. Velitelem brigády byl plukovník Ludvík Svoboda.

Již v únoru 1943 se během cesty na frontu rozeběhla dobrovolná sbírka mezi československými vojáky, určená ke shromáždění prostředků na pořízení prvních tanků T-34/76. Vůbec první dva z nich dostaly symbolická jména LIDICE a LEŽÁKY, následovaly PODKARPATSKÝ PARTYZÁN, BACHMAČ a stroj zaplacený slovenskými příslušníky brigády, který dostal název JANOŠÍK.

První tankisté procházeli od konce května školením v tankovém učilišti 2. samostatné tankové brigády v Tambově. Vyškolené osádky se pak vrátily k budovanému tankovému praporu do Novochoperska a převzaly další lehké a střední tanky i obrněné automobily.

Velitelem tankového praporu byl podplukovník Gustav Krátký-Krautstengel, náčelníkem jeho štábu Vladimír Janko. Prapor měl v plném stavu třicet obrněnců, po deseti BA-64, T-70 a T-34. Základem byly roty středních a lehkých tanků, obrněných automobilů a rota samopalníků. Tankovým rotám veleli Richard Tesařík a Josef Buršík, samopalníkům Antonín Sochor.

Prvním válčištěm, na kterém byli příslušníci brigády vysláni do boje, se stal prostor Kyjeva. Sovětské velení připravilo rozsáhlou operaci, směřující k osvobození ukrajinské metropole, do sestavy vojsk byla zařazena i československá samostatná brigáda, přidělená jako záloha k 38. armádě generálporučíka Konstantina Moskalenka.

Brigáda se z Novochoperska přesunula vlaky a potom po vlastní ose k břehu Dněpru. Tankový prapor měl výchozí pozici u Dětského sanatoria, odkud 5. listopadu v 13.10 vyrazil za podpory samopalníků, pěchoty a dělostřelecké palby. Po půlhodinovém boji byl nepřítel zatlačen až k okraji Kyjeva.

Československé tanky se za podpory samopalníků a protitankového dělostřelectva probily až k hranici městské zástavby. Čechoslováci postupovali a v 16.30 se dostali k jednomu z klíčových bodů, továrně Bolševik. Po půlhodině tvrdého boje ji Buršíkovy střední tanky dobyly, zatímco Tesaříkova lehká rota vytlačila nepřítele z výšin u železniční trati. Obě roty se potom spojily a dobyly oblast osobního nádraží.

Po doplnění paliva a munice projely tanky středem rozstříleného a hořícího města a dostaly se až k západnímu břehu Dněpru, kde 6. listopadu odřízly nepříteli ústupovou cestu.

Československá brigáda prošla u Kyjeva první útočnou operací, v níž její příslušníci projevili odvahu a rozhodnost, současně byly v období druhé světové války poprvé nasazeny do boje československé tankové jednotky.

Sovětské velení udělilo za projevené hrdinství a rozhodnost v boji Antonínu Sochorovi, Josefu Buršíkovi a Richardu Tesaříkovi nejvyšší vyznamenání, Zlatou hvězdu hrdiny SSSR.

Brigáda zaplatila za vítězství v Kyjevě cenu 30 padlých a 77 raněných.

Ivo Pejčoch

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…