Odznak absolventa kurzu Komando

Odznak absolventa kurzu Komando

06. 09. 2018

V rámci školení a výcvikových kurzů současné AČR zaujímá zvláštní pozici kurz Komando. Momentálně se jedná o nejtěžší výcvikový kurz, jehož cílem je vybrat z řad uchazečů vhodné kandidáty na základní velitelské pozice.

Idea na zřízení kurzu vzešla od generála Aleše Opaty, jenž v současnosti vykonává funkci náčelníka generálního štábu. Kurz má za cíl rozvíjet velitelské schopnosti vybraných důstojníků, praporčíků a rotmistrů, po kterých se vyžaduje efektivní jednání ve funkci velitele malé jednotky na úrovni družstva nebo čety. Cílem je zlepšování schopnosti plánovat, řídit a vést malé pěší, mechanizované, výsadkové či aeromobilní jednotky – to vše v maximálně reálném taktickém prostředí za psychického a fyzického stresu, který se blíží skutečnému boji.

Kurz symbolicky navazuje na tradici původního výcviku britských jednotek Commandos z období druhé světové války a v této souvislosti také na výcvik SOE (Special Operations Executive – Oddělení pro zvláštní operace), který absolvovali někteří českoslovenští vojáci ve Velké Británii. Z jejich řad se následně rekrutovali parašutisté, provádějící výsadky na území Protektorátu Čechy a Morava. Úspěšní absolventi současného kurzu Komando, kterých je většinou nanejvýše 15% z počtu přihlášených, obdrží odznak absolventa kurzu zhotovený podle návrhu pracovníků VHÚ a schválený k nošení na vojenském stejnokroji. Dekrety o absolvování kurzu se spolu s odznaky předávají symbolicky v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, kde 18. června 1942 svedla svůj poslední boj skupina československých parašutistů, mezi nimiž byli také vykonavatelé atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, Josef Gabčík a Jan Kubiš.

Absolventský odznak o výšce 58 mm a šířce 30 mm při síle 3 mm je ražen z kovu v barvě starobronzu. Ústřední motiv představuje tradiční britská dýka Faibairn-Sykes směřující hrotem vzhůru, obtočená smyčkou lana, podloženou dvěma lipovými ratolestmi. Smyčka a část čepele u hrotu dýky jsou překryty páskou s nápisem: KOMANDO. Na reversní straně v horní části vyraženo pořadové číslo odznaku. Exemplář byl do sbírky získán darem v roce 2015.

Jan Biederman

Aktuálně



V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět maketu atomové bomby Little Boy i střešní tašku z prefekturního paláce v Hirošimě

V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět maketu atomové bomby Little Boy i střešní tašku z prefekturního paláce v Hirošimě

08. 08. 2025
Data 6. srpna 1945 a 9. srpna 1945 budou navždy spojena s útoky…
Působení sovětského SMERŠ na československém území v roce 1945. Desítky lidí zmizely beze stopy

Působení sovětského SMERŠ na československém území v roce 1945. Desítky lidí zmizely beze stopy

06. 08. 2025
Během závěrečných bojů druhé světové války obsazovala území československé republiky Rudá armáda.…
Prozkoumejte osudy hrdinů. Přečtěte si příběhy těch, kteří bojovali za vlast

Prozkoumejte osudy hrdinů. Přečtěte si příběhy těch, kteří bojovali za vlast

05. 08. 2025
Publicistický materiál, který začal vznikat jako Kalendárium hrdinů pro Lidové noviny a…
Chcete vědět, co pro vás chystáme ve Vojenském historickém ústavu Praha? Odebírejte náš newsletter

Chcete vědět, co pro vás chystáme ve Vojenském historickém ústavu Praha? Odebírejte náš newsletter

04. 08. 2025
Vojenský historický ústav Praha vydává od března tohoto roku svůj vlastní newsletter.…
Znáte příběhy odbojářů z cyklu Paměťová stopa? Připravují je pro vás dokumentaristé z Vojenského historického ústavu Praha

Znáte příběhy odbojářů z cyklu Paměťová stopa? Připravují je pro vás dokumentaristé z Vojenského historického ústavu Praha

01. 08. 2025
Od roku 2016 vysílá Česká televize a Český rozhlas příběhy projektu Vojenského…