Otakar Číla - Malíř v komunistickém žaláři

19. 07. 2024

Mezi československými legionáři najdeme muže řady povolání, mezi nimi i akademické malíře, k nimž patřil také Otakar Číla. Narodil se 10. března 1894 v Nové Pace do početné rodiny, měl celkem deset sourozenců, z nich se bratr Antonín stal rovněž akademickým malířem, současně však i generálem československé armády.

Otakar Číla (1894–1977) prošel s legionáři sibiřskou anabází. Po únoru 1948 se aktivně zapojil do třetího
odboje. FOTO: VHÚ Praha

Otakar dosáhl roku 1913 přijetí na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1914 byl ale povolán k c. a k. pěšímu pluku č. 74 rakousko­‑uherské armády a vyslán na ruskou frontu. Dne 15. března 1915 přeběhl v Karpatech do ruského zajetí, jako dobrovolník v roce 1916 vstoupil do srbské divize a 12. března 1918 se v Rostově na Donu přihlásil do československých legií. Od 20. května téhož roku se stal příslušníkem 8. čs. střeleckého pluku, s nímž se účastnil bojů na Sibiři a na Bajkale. Během svého pobytu v Rusku využil možnosti a pokračoval vedle vojenské služby v umělecké dráze, v Jekatěrinoslavi nějaký čas vyučoval malířství, v Jurjevu navrhl výzdobu místního kostela. Od 9. července 1919 byl přidělen k fotografickému oddělení československých vojsk na Rusi. Přispíval do legionářského časopisu Houpačky, vytvořil i návrhy bankovek pro Kolčakovu vládu a rovněž navrhoval poštovní známky.

V červenci 1920 jej poslali na studijní cestu do Číny a Indie, do Československa se vrátil 1. prosince 1920 jako poručík československé armády. Po návratu pokračoval ve studiu na AVU u profesora Vlaha Bukovace. Působil pak jako akademický malíř v rodném městě. Byl především portrétistou, úspěchy však slavil i se svými oblíbenými mys￾liveckými náměty. Po nacistické okupaci se zapojil do činnosti odbojové organizace Obrana národa, v květnu 1945 se stal velitelem povstání v Nové Pace.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl vyloučen ze Svazu československých výtvarných umělců a dostal zákaz vystavovat. Prostřednictvím svého syna Vratislava se znal se Stanislavem Maděrou, který se aktivně zapojil do protikomunistického odboje jako kurýr americké zpravodajské služby CIC. Číla jej seznámil s dalšími lidmi, ochotnými se aktivně účastnit třetího odboje. Mezi odbojáře se však bohužel vetřel agent Státní bezpečnosti, která připra￾vila rozsáhlou zatýkací akci. Dne 26. srpna 1949 byl zatčen a souzen v procesu nazvaném Stanislav Maděra a spol., který se odehrál ve dnech 26. června až 7. července 1950 v Hradci Králové. U soudu si vyslechl verdikt trestu odnětí svobody v trvání 20 let, konfiskace majetku a ztráty občanských práv. Po svém odsouzení prošel věznicemi Hradec Králové, Zámrsk
a Praha­‑Pankrác.

Podmínečně jej propustili roku 1958 po osmi letech v komunistických žalářích. Vládnoucí režim mu však i nadále neumožnil vystavovat. Otakar Číla zemřel 28. března 1977, plné soudní a občanské rehabilitace se mu dostalo až třináct let po jeho smrti, 27. března 1990.

Ivo Pejčoch

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 9. března 2018

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…