Estonské válečné muzeum – Muzeum generála Laidonera (Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri Muuseum) bylo původně zřízeno již roku 1919 jako muzeum války o nezávislost, kterou Estonci vítězně vybojovali se Sovětským svazem v letech 1918-1920. Po sovětské okupaci roku 1940 bylo ale na 10 000 exponátů muzea dílem předáno Rudé armádě, dílem odvezeno na území SSSR, kde bylo vesměs zničeno. Po obnově roku 2001 tedy muzem začínalo z ničeho, protože předválečné sbírky se nedochovaly. Muzeum je státní, ve správě Ministerstva obrany.
Muzeum sídlí v zámečku na předměstí Tallinnu ve Viimsi, budova patřila před válkou poslednímu náčelníku generálního štábu estonské armády generálu Johannu Laidonerovi. Po sovětské okupaci právě zde v červenci 1940 zatkla NKVD Laidonera spolu s jeho ženou Marií. Dne 13. března 1953 generál Laidoner zemřel ve věznici ve Vladimiru. V budově zámečku sídlilo během druhé sovětské okupace velitelství skupiny radiorozvědky baltského námořnictva SSSR. Přitom došlo k výrazné devastaci objektu.
Dnes vzorně rekonstruovaná budova muzea slouží jako muzejní, ale i výzkumná a osvětová instituce. Expozice ve dvou podlažích zámečku ukazuje ve zkratce dějiny vojenství v Estonsku od středověku až po současné zahraniční mise estonské armády. Expozice se nevyhýbá ani složitému období II. světové války, kdy Estonci sloužili současně v Rudé armádě, Finské armádě a jednotkách zbraní SS.
Budova muzea neumožňuje prezentaci těžké vojenské techniky. Asi 500 metrů od budovy muzea ve Viimsi je umístěna její prozatímní jednoduchá expozice. V hale se nachází několik desítek exponátů, dokumentujících složité podmínky, v nichž byly budovány nové estonské obranné síly. Kupodivu nepřevažuje sovětská technika. Pestrou sbírku tvoří zejména dary z Finska, Švédska a SRN. Najdeme zde například ojeté vozy Jeep, Volkswagen, Land Rover, Chevrolet a Dodge. Významně je zastoupena švédská technika: nákladní vůz Volvo TGB 16, obrněný transportér Scania M42SKPF a pásové vozidlo Hägglunds Bandvagn 206. Ojedinělým kusem expozice je německý samohybný kanon StuG III Ausf. G. Jádrem dělostřelecké sbírky je kolekce patnácti kusů dělostřelecké techniky, darované Finskem. Jde zejména o děla německého a sovětského původu.
Muzeum v budoucnu plánuje vybudování rozsáhlé expozice zahrnující rozměrné exponáty v námořní pevnosti a bývalé věznici Patarei na pobřeží moře v Tallinnu.
Prokop Tomek