Pátrejte po osudech čs. vojáků a historických předmětů z 2. světové války

Pátrejte po osudech čs. vojáků a historických předmětů z 2. světové války

28. 09. 2015

Vojenský historický ústav Praha a občanské sdružení Zapomenutí vyhlašují soutěž při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války. Soutěž je určena pro žáky základních a studenty středních škol a je rozdělena dle věku zapojených hráčů do dvou samostatných vzdělávacích aktivit.

První aktivita připravená o. s. Zapomenutí „Muzeum v krabičce – 2. světová válka“ je určena pro žáky od 7 do 12 let, kteří mají chuť zapojit se do detektivního pátrání po osudech starých předmětů z období 2. světové války. Stará fotografie, křeslo, gramofon, klobouk, hračka, hudební nástroj či stará gramodeska…co mohou tyto předměty říci o naší minulosti? Úkolem každého hráče je zmapovat vybraný předmět a zachytit příběh jeho majitele formou povídky, komiksu, animace či krátkého videa. Hra má děti motivovat, aby si nechaly od svých příbuzných vyprávět příběhy, které jsou s nalezenými předměty spojeny.

Druhou vzdělávací aktivitou, připravenou Vojenským historickým ústavem Praha, je hra „Tajemství vojenského kufříku – 2. světová válka“, určená pro žáky a studenty od 13 do 19 let. Hra je zaměřena na rekonstruování příběhů vojáků československého domácího a zahraničního odboje za 2. světové války. Co vojáci prožívali a do jakých vojenských operací se zapojili? Prostřednictvím prozkoumávání vojenských kufrů a práce s mapkou klíčových událostí mají možnost sami objevit jednotlivé osudy. Tato vzdělávací aktivita navazuje na předchozí úspěšnou verzi hry, která byla zaměřena na příběhy vojáků z českých zemí, bojujících na frontách 1. světové války.

Zde klikněte na jednu z variant:

Aktuálně



Českoslovenští zdravotníci ve válce v Zálivu

Českoslovenští zdravotníci ve válce v Zálivu

18. 12. 2025
V letech 1990 až 1991 se Československý samostatný protichemický prapor zapojil do…
Výzkum u českých krajanů v Chorvatsku

Výzkum u českých krajanů v Chorvatsku

15. 12. 2025
Pracovníci VHÚ Praha Miroslav Vyšata, Michal Louč a Leoš Krejča na podzim…
Československý deník sehrál v životě legionářů v Rusku velmi důležitou roli. Poprvé vyšel v prosinci 1917

Československý deník sehrál v životě legionářů v Rusku velmi důležitou roli. Poprvé vyšel v prosinci 1917

13. 12. 2025
V pátek 12. prosince 2025 uplynulo 108 let od prvního vydání Československého deníku,…
Děkujeme za podporu pro válečné veterány. Sbírka DiGiMÁK vynesla 450 tisíc korun

Děkujeme za podporu pro válečné veterány. Sbírka DiGiMÁK vynesla 450 tisíc korun

11. 12. 2025
Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s Vojenským fondem solidarity spustil 29.…
Tak trochu zamrzlé spojení

Tak trochu zamrzlé spojení

08. 12. 2025
V prosinci 1944 přijala československá Vojenská radiová ústředna (VRÚ) v anglickém Hocklife u Bedfordu…