Pavel Hromek - Osamělý vlk z Prušánek

26. 07. 2024

Byl opravdovým supervojákem, který při výcviku ve skotských horách v únoru 1944, k obdivu svých instruktorů, spal v závějích a sám ušel desítky mil v těžkém horském terénu. Složitě se však pro něj hledal úkol v rámci kolektivu. Byl totiž konfliktním solitérem s podivínskou povahou, který navíc občas mluvil ze spaní a odpovídal přitom na kladené otázky…

Pavel Hromek (1911–1977) vyskočil na sklonku války sám nad protektorátem s radiostanicí Jarka. Zapojil se i do protikomunistického odboje. FOTO: VHÚ Praha

Jeho život je příběhem osamělého vlka, který se nedokázal včlenit do své „smečky“. Přesto byl ochoten obětovat i svůj život za zájmy národa, jež přes svou svérázně podivínskou povahu kladl vždy nad své osobní zájmy. Pavel Hromek se narodil 12. srpna 1911 v Prušánkách na Hodonínsku v rolnické rodině. Sám o sobě po letech napsal, že byl „zatvrzelý paličák s nešťastnou povahou“. V roce 1931 maturoval na břeclavské reálce. Do té doby se musel léta denně vláčet do školy řadu kilometrů pěšky a také dřít na hospodářství svých rodičů. Jednou z mála jeho radostí bylo cvičení v Sokole. Během vojny se rozhodl podat přihlášku na Vojenskou akademii, kterou úspěšně ukončil v srpnu 1936 jako poručík dělostřelectva.

Po mnichovském diktátu a následné nacistické okupaci nastoupil v srpnu 1939 jako vychovatel mladých baťovců ve Zlíně, ale 22. února 1940 za sebou spálil „protektorátní mosty“ a zamířil do zahraničního odboje. Po pětitýdenním pobytu ve známé maďarské věznici Toloncház se nakonec přes Balkán a Střední východ dostal do Francie a po její porážce do Velké Británie. Tam se hlásil mezi letce a parašutisty. To druhé se mu splnilo až v srpnu 1942. Prošel řadou náročných kurzů a v květnu 1944 byl lodí konečně vyslán do Itálie. Vysazen do okupované vlasti byl však sám v hodnosti kapitána až na šestý pokus s radiostanicí Jarka v rámci operace BAUXITE v noci z 22. na 23. března 1945 u Velkého Meziříčí. Jeho úkolem bylo udržovat spojení vojensko­‑partyzánské organizace Rada tří s italskou základnou a zajistit jí letecké shozy zbraní. Zde se poprvé naplno setkal s intrikami a demagogií komunistů.

Po osvobození začal tehdy již major Pavel Hromek studovat Vysokou školu válečnou. Jeho tvář navždy zvěčnil i filmový pás, když byl angažován do epizodní role radiotelegrafisty ve filmu Muži bez křídel. Jeho vojenskou kariéru však ukončil komunistický převrat v únoru 1948. Proto odešel podruhé do exilu a zapojil se do protikomunistického odboje. Několikrát tajně jako kurýr navštívil Prahu, po které se měl pohybovat i v uniformě příslušníka SNB! Pavel Hromek nakonec zemřel daleko od své vlasti 10. září 1977 v Coxsackie ve státě New York v USA.

Jindřich Marek
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 11. srpna 2017.

Aktuálně



Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

Doplněni další hrdinové do rubriky KALENDÁŘ HRDINŮ – VHÚ PRAHA A LIDOVÉ NOVINY

23. 08. 2024
Stejně jako v létě loňského roku jsou do rubriky „KALENDÁŘ HRDINŮ –…
Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

21. 08. 2024
Letošní výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu připomíná,…
Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

Nejmladší oběť demonstrací 21. srpna 1969

20. 08. 2024
V Praze ve dnech 20. a 21. srpna 1969 byli při demonstracích připomínajících…
V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

V Leteckém muzeu Kbely čistí největší exponát

16. 08. 2024
Práce v muzeích Vojenského historického ústavu Praha se nezastavují ani v nejparnějších dnech. Nyní…
SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

SVAZARM/ZVÄZARM v prvých rokoch svojej existencie

14. 08. 2024
V polčase 20. storočia sa nezdalo, že 2. svetová vojna bude svetovou vojnou…