Na nedávno otevřenou výstavu V zákopech první světové války míří vedle zájemců z řad laické veřejnosti i ti, kteří se historií zabývají profesně. Byl to i případ skupiny pedagogů, účastníků Letní školy historie, kteří v minulých dnech absolvovali v Armádním muzeu Žižkov komentovanou prohlídku výstavy.
Letní školu historie pořádá každoročně Ústav profesního rozvoje pracovníků ve školství působící pod Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. V letošním roce se jednalo již o XXVII. ročník Letní školy historie, která je určena především učitelům dějepisu a občanské výchovy.
Skupina více než šedesáti pedagogů a zároveň účastníků Letní školy historie zamířila do Armádního muzea Žižkov nejen na výstavu V zákopech první světové války, ale také aby se seznámila s edukativním programem Historikon, který realizuje Vojenský historický ústav Praha. Učitele prováděli výstavou kurátoři VHÚ Zdeněk Polčák a Jan Šach.
Pro učitele byla návštěva výstavy možností informovat se o jejím charakteru, je také velmi pravděpodobné, že se na ni posléze vrátí se svými studenty. Mnoho z nich už také avizovalo účast v interaktivní hře Tajemství vojenského kufříku, kterou VHÚ spustil letos na jaře a která jim byla rovněž představena. Hra je určena především českým žákům a studentům. Poznatky, které učitelé při návštěvě Armádního muzea Žižkov načerpali, tak budou moci široce využít ve své práci.
Letní škola historie je určena učitelům dějepisu, občanské výchovy i dalších společenskovědních předmětů a je zaměřena na historii a výuku dějepisu. Přednášky jsou cíleny i na širší politické a geopolitické otázky, na filosofii dějin, rozvoj kritického myšlení atd. Přednášející jsou přední historici i další významní odborníci z vysokých škol a vědeckých ústavů z České republiky, Slovenska a dalších zemí. Pravidelně se Letní školy historie účastní 150 i více učitelů základních a středních škol z celé republiky, někteří účastníci jsou ze Slovenska. Podrobnější informace jsou k dispozici ZDE.
RED