Poláci na českém území v květnu 1945

Poláci na českém území v květnu 1945

03. 12. 2015

Jen málokdo dnes ví o existenci polské Svatokřížské brigády Národních ozbrojených sil. Tato součást nacionalistického polského odboje se v květnu 1945 ocitla na českém území a snažila se jím projít na západ. Kniha historika Jiřího Friedla Vojáci – psanci, kterou nyní vydává Vojenský historický ústav Praha, popisuje neobvyklou anabázi jednotky a přibližuje tak čtenáři zajímavé „bílé místo“ v dějinách finální fáze druhé světové války.

 

Na sklonku druhé světové války Američané v západních Čechách narazili na polskou jednotku, která 5. května 1945 osvobodila koncentrační tábor v Holýšově. Ke svému údivu zjistili, že se z Polska dostala na české území za souhlasu Němců a s kompletní výzbrojí. Polští vojáci obsadili několik vesnic v okolí Holýšova, avšak jejich vztahy s místním obyvatelstvem začínaly být napjaté. Na konci července 1945 se dokonce v českých novinách objevily články o polských fašistických desperátech řádících na Šumavě a terorizujících místní obyvatelstvo.

Tito polští vojáci byli příslušníky Svatokřížské brigády Národních ozbrojených sil. Jednalo se o jednotku, která byla součástí nacionalistické části polského domácího odboje, pro který se s blížícím koncem války stával Sovětský svaz větším nepřítelem než Němci spějící k porážce. Věřili, že po válce vypukne nový konflikt mezi západními mocnostmi a Sovětským svazem, který přinese Polsku, kde již od roku 1944 vládli komunisté, svobodu.

Podařilo se jim získat souhlas Němců k pochodu jejich zázemím vstříc západním spojencům. Němci přitom evidentně plánovali využít jednotku propagandisticky a chtěli ji nasadit na východní frontě, avšak zdržovací taktika velení brigády a rychlý konec války tyto plány zhatil. Za těchto okolností se Svatokřížská brigáda ocitla na českém území, kde pochopitelně přicházela do styku s českým obyvatelstvem.

Kniha historika Jiřího Friedla Vojáci – psanci podrobně analyzuje průchod brigády českými zeměmi a kontakty s Čechy pokládající Poláky často za vlasovce. Ostře antisovětský postoj jednotky byl pro Čechy vesměs nepochopitelný a spolu s dalšími rozdílnými politickými názory a způsobem chování Poláků přispíval k rostoucímu napětí vztahů s civilisty a po válce i s československými úřady.

Američané, pro něž bylo objevení se polské jednotky v Čechách značným překvapením, však nad brigádou drželi ochrannou ruku. Věděli, že její vydání varšavské vládě by s ohledem na antisovětské postoje pro tyto Poláky znamenalo smrt nebo vězení. Avšak jak postupně rostlo množství incidentů, byli donuceni rozhodnout o přesunu jednotky do Bavorska, kde z ní byly zformovány strážní oddíly.

Publikace se snaží zaplnit jedno z bílých míst dějin česko-polských vztahů na přelomu války a míru a představit tuto problematiku, o které koluje stále řada mýtů či polopravd. Dosud domácí i zahraniční historikové věnovali jen minimální pozornost pobytu této jednotky v českých zemích. Kniha je založena na studiu většinou dosud neznámých českých, polských, britských a amerických pramenů, využita byla i svědectví žijících pamětníků. Popisované události jsou samozřejmě zasazeny do širších souvislostí, aby si tak čtenář mohl udělat lepší obrázek, zejména o situaci v polském odboji na území okupovaného Polska a o příčinách rozhodnutí velení Svatokřížské brigády ustoupit z Polska za souhlasu Němců na západ.

Knížka je doplněna fotografickou přílohou ilustrující pobyt Svatokřížské brigády zejména v západních Čechách. Připojeny jsou rovněž edice některých dokumentů: zajímavé vzpomínky učitele z Brandýsa nad Labem o pobytu brigády v tomto městě v březnu 1945 a hlášení československého styčného důstojníka přiděleného k brigádě po válce.

RED

 

Aktuálně



Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…