V úvodní části svého vystoupení David Pazdera zrekapituloval cestu ke knize CZ 75: Příběh české legendy, jež se dočkala již druhého, revidovaného a doplněného vydání. Hlavní část prezentace byla věnována zajímavostem, které se do publikace nedostaly – někdy proto, že nezapadaly do zvolené koncepce, někdy kvůli tomu, že jsou s nimi spojeny nezodpovězené otázky.
Autor nejprve upozornil, že dobrou představu o vývoji služebních československých modelů „před pětasedmdesátkou“ lze získat v nové stálé expozici Armádního muzea Žižkov. Osobnost Františka Kouckého (1907–1994) připomněly fotografie z návštěvy tohoto vynikajícího konstruktéra ve Vojenském historickém muzeu na Hradčanech pravděpodobně v roce 1959.
Poté se D. Pazdera podrobněji zabýval prototypem s výrobním číslem 002. Ten se v České zbrojovce dochoval s nefunkčním ovladačem, u něhož není jasná zamýšlená funkce. Podobu pistole v roce 1974 ukázala série dobových černobílých snímků a první leták podniku zahraničního obchodu Merkuria. Dvěma dokumenty byla nastíněna klopotná snaha o nalezení porovnatelného domácího i zahraničního produktu v letech 1974–1975.
Barevný snímek pravděpodobně z roku 1976 ukázal jeden z pěti akvizičních vzorků s dodatečnými úpravami. K začátkům sériové výrobce v polovině roku 1977 se vztahovaly černobílé snímky z pozůstalosti Františka Kouckého – první inzerát v katalogu západoněmecké distribuční firmy Frankonia a ukázka záznamů z tzv. expedičních knih České zbrojovky Uherský Brod.
Dále bylo zmíněno nedokončené odtajnění čtyř patentů, chránících konstrukci zbraně, ocenění designu pistole CZ 75 z roku 1980 a označení navazujícího modelu CZ 85 za nejlepší výrobek resortu Federálního ministerstva všeobecného strojírenství. Ukázán byl rovněž raritní snímek z návštěvy Vladimíra Remka v uherskobrodské zbrojovce, na němž je jediný československý kosmonaut zachycen v montáži pistolí CZ 75.
V závěrečné části prezentace se autor věnoval složitým začátkům velkých dodávek pistolí CZ 75 do Turecka, sportovnímu speciálu CZ 75 Champion v individuální úpravě Stanislava Střižíka, tzv. hliníkové CZ 75 B standardní velikosti, modelu CZ 75 BD pro Vojenskou policii a konečně bizarní limitované edici Cold War Commemorative pro Spojené státy.
Po krátké diskusi D. Pazdera představil soubor unikátních zbraní, který se pro tuto akci podařilo zajistit. Zástupci České zbrojovky a.s. přivezli prototyp v. č. 002, akviziční vzorek v. č. 00001, CZ 75 z ověřovací série v. č. 01010, CZ 75 B s výrobním číslem 1 000 000 a rytou pětasedmdesátku z druhé poloviny devadesátých let. Sbírku VHÚ Praha reprezentovaly nádherně zdobené pistole z limitovaných edic Operace Anthropoid a Republika. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost si všechny exempláře podrobně prohlédnout a navzájem porovnat.
Prosincové setkání ke knize CZ 75: Příběh české legendy v Armádním muzeu Žižkov – všemi účastníky hodnocené jako velmi zdařilé – zakončila autogramiáda.