Raimund Mrázek - Také neunikl rudé pomstě . . .

10. 09. 2024

V závěru německé okupace držel v Praze v rukou všechny důležité nitky spojující zdecimovaný domácí vojenský odboj, v jehož řadách působil již od roku 1939. Na sklonku života mu komunističtí normalizátoři na jeho žádost o přiznání statusu odbojáře podle známého zákona č. 255/1946 Sb. odpověděli negativně s cynickou drzostí, že patří mezi osoby, „jejichž postoj k socialismu je neopravňuje k udělení“.

Generál Raimund Mrázek (1987–1972) sehrál v odboji zvláště významnou roli při přípravách Pražského
povstání v květnu 1945. Ani to se komunistům nelíbilo. FOTO VHÚ Praha

Rodák z Oplocan u Přerova Raimund Mrázek (29. 8. 1897) studoval Vyšší průmyslovou školu v Brně, když jej c. a k. monarchie v osmnácti letech zatáhla do krvavých jatek světové války. V červenci 1916 padl do ruského zajetí. Spolu s kamarádem Heliodorem Píkou se přihlásil do čs. legií, kde působil u dělostřeleckých jednotek. Do vlasti se vrátil po absolvování legionářské anabáze v Rusku až v květnu 1920 v hodnosti nadporučíka a v armádě již zůstal. Vystudoval prestižní Válečnou školu a osudné září 1938 jej zastihlo v hodnosti podplukovníka generálního štábu jako podnáčelníka štábu II. sboru.

Mnichov ani nacistická okupace jej nezlomily. Zapojil se do odboje, přežil se štěstím všechny čistky gestapa a koncem války svými kontakty sehrál klíčovou roli při scelování vojenského odboje v závěru okupace, inicioval tajný příjezd generála Slunečka do Prahy a spolupráci mezi tehdy nejvýznamnějšími vojenskými skupinami „Bartoš“ a „Alex“. Za povstání v Praze v květnu 1945 musel ustoupit z hořící budovy velitelství „Alex“ na Staroměstském náměstí probouranými sklepy.

Po válce přijal přes varování generála Heliodora Píky, že v Moskvě jsou „těžké podmínky“, funkci náčelníka Čs. vojenské mise v SSSR, ale již v prosinci 1946 byl ze svého postu odvolán. O legionáře, znalého bolševické pro￾radnosti, Moskva v této funkci prostě nestála. Když byl Raimund Mrázek po únoru 1948 již jako generál ve funkci velitele dělostřelectva Oblasti 1 vyhozen z armády, zapojil se do dalšího odboje a uvažoval dokonce i o osvobození svého uvězněného přítele generála Píky. Komunistický režim měl však oči a uši všude a také hodně sympatizantů. Aby proti němu vedl odboj bývalý legionář a generál, bylo předem odsouzeno k neúspěchu.

Již v listopadu 1948 byl se svými nejbližšími spolupracovníky zatčen a v únoru 1949 odsouzen k doživotnímu žaláři, který mu byl změněn na trest 25 let vězení. Prošel komunistickými lágry v Ruzyni, Leopoldově a na Mírově a domů se vrátil teprve v květnu 1960 na základě amnestie prezidenta republiky s podlomeným zdravím. Degradovaný generál zemřel v ústraní v Praze 11. srpna 1972.

Jindřich Marek
Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 3. července 2020

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…