Ředitel VHÚ plukovník Aleš Knížek obdržel z rukou prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy

Ředitel VHÚ plukovník Aleš Knížek obdržel z rukou prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy

28. 10. 2015

Řediteli Vojenského historického ústavu Praha, plukovníku Mgr. Aleši Knížkovi bylo 28. října 2015, uděleno státní vyznamenání. Z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana převzal na slavnostním ceremoniálu při příležitosti oslav státního svátku Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. Prezident tak ocenil Knížkovu dlouholetou práci uznávaného odborníka, pod jehož vedením patří Vojenský historický ústav Praha k všeobecně respektovaným muzejním a vědeckohistorickým institucím.

 

Plukovník Aleš Knížek stojí v čele Vojenského historického ústavu Praha od roku 2002, pracovně zde působí již od roku 1994. Během Knížkova působení v čele této instituce se významným způsobem rozvinuly aktivity VHÚ prakticky ve všech směrech. Došlo k rozšíření sbírek i k jejich většímu zpřístupnění veřejnosti, jednotlivé expozice procházely a procházejí modernizací. Stejně tak se zvýšila činnost v oblasti výstavnictví - VHÚ pravidelně připravuje reprezentativní expozice vztahující se ke klíčovým výročím českých i československých dějin, a to nejen ve sféře vojenství. Zároveň se prohloubila a zintenzivnila vědeckovýzkumná činnost, došlo k rozvoji bádání nejen v oblasti  moderních vojenských dějin 20. století, ale také v etapě nejnovějších dějin po roce 1989.

Neobyčejně široká je aktivita VHÚ v oblasti veřejných akcí určených širokému publiku. Patří k nim Tankové dny, otevírací dny ve Vojenském technickém muzeu Lešany i Leteckém muzeu Kbely, připomínky Dne válečných veteránů v Armádním muzeu Žižkov a další akce. Vojenský historický ústav Praha tak coby nedílná součást Ministerstva obrany vhodně propojuje a prezentuje ve svých aktivitách současnost, aktivity Armády České republiky, s vojenskou minulostí.

Vojenský historický ústav Praha patří pod vedením plukovníka Aleše Knížka k těm institucím, které se zásadním způsobem podílejí na utváření pozitivního obrazu české státnosti ve vědomí celé společnosti. VHÚ udržuje a připomíná ty historické tradice, z nichž český stát čerpá a o něž se opírá.

Pro celý Vojenský historický ústav Praha je ocenění, kterého se dostalo jeho řediteli, mimořádným a slavnostním okamžikem. Plukovník Aleš Knížek také toto vyznamenání vnímá v širším kontextu: „Chtěl bych při této příležitosti vyzdvihnout práci všech zaměstanaců naší instituce, chtěl bych jim také vyjádřit svůj dík a uznání. Nevnímám akt udělení státního vyznamenání jen jako ocenění práce jednoho člověka, ale jako výraz uznání práce celého Vojenského historického ústavu Praha.“

Plukovníku Aleši Knížkovi gratulujeme k tak významnému ocenění a přejeme mnoho dalších pracovních i životních úspěchů!

 

Aktuálně



Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

Přednáška Za císaře i republiku přeložena o týden

03. 02. 2025
Přednáška "Za císaře i republiku - Čeští aviatici na frontách Světové války" z cyklu…
Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

Největší námořní katastrofa v dějinách. Po zásahu sovětských torpéd zahynulo přes 9000 lidí

03. 02. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…
Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

Seriál Poklady z depozitáře představuje hrůznou tabulku z koncentračních táborů

30. 01. 2025
Další díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází na webu iDNES.cz, a k němuž…
V Armádním muzeu Žižkov se v březnu koná významná mezinárodní konference o vojensko-politických spojenectvích

V Armádním muzeu Žižkov se v březnu koná významná mezinárodní konference o vojensko-politických spojenectvích

28. 01. 2025
Mezinárodní konference “Válečná a vojensko-politická spojenectví v moderních a soudobých dějinách střední…
Rudá armáda osvobozuje koncentrační tábor v Osvětimi

Rudá armáda osvobozuje koncentrační tábor v Osvětimi

27. 01. 2025
Letos uplyne 80 let od osvobození Československa a konce druhé světové války.…