Vojenský historický ústav Praha za zdařilou rekonstrukci Armádního muzea Žižkov zkompletoval „pomyslnou trojkorunu“. Tedy triumf ve třech v daném oboru oceňovaných soutěžích. V ledním hokeji se takto označuje prestižní skupina hráčů, kteří dokázali vyhrát mistrovství světa, zimní olympijské hry a Stanley Cup. V motoristickém sportu vítězové 500 mil Indianopolis, 24 hodin Le Mans a Velké ceny Monaka.
Stejně výjimečným úspěchem je pro muzejní instituci ocenění v největší soutěži v oboru architektury a stavitelství Stavba roku (13. října 2022), v národní soutěži muzeí Gloria Musaealis (25. května 2023) a v soutěži Patrimonium pro futuro (28. listopadu 2023). Všechny tři ceny jsou nejen zcela mimořádným oceněním práce všech zaměstnanců Vojenského historického ústavu Praha, kteří se na přípravě a realizaci nové expozice podíleli, ale především celého resortu Ministerstva obrany České republiky, který příkladně pečuje o odkaz naší národní historie.
První ocenění, které čtyřletá a mnoho let předtím připravovaná rekonstrukce Armádního muzea Žižkov získala, je titul Stavba roku 2022, kterou vyhlašuje Česká stavební akademie. Stalo se tak 13. října 2022. „Cena je udělena za provedení rozsáhlých stavebních úprav a rekonstrukce stavby, kterými bylo dosaženo významného rozšíření využitelných ploch a změny účelu původních pro potřeby moderního muzejnictví, s vysokým respektem k památkové ochraně stavby a jejím umělecko-řemeslným prvkům, potřebám expozic a komfortu návštěvníků. Porota ocenila stavebně technické řešení moderně pojaté expozice, která je zaměřena na historii české státnosti a vojenství v našich zemích od pravěku po současnost. Zároveň i čistotu provedení stavebních detailů a pokoru k původní podobě objektu a významu stavby,“ uvádí se v hodnocení poroty. Navíc se po rekonstrukci stala téměř stoletá budova bezbariérovou díky novému vstupu a vybudovanému výtahu a plošinám mezi patry expozice 2. světové války. Více informací o tomto ocenění se dočtete zde
Rozšíření prostor pro vystavování předmětů přebudováním původních depozitářů na výstavní prostory, nový návštěvnický vchod a pečlivý přístup při hlídání detailů funkcionalistické stavby otevřené v roce 1932 prezidentem T. G. Masarykem ocenila také porota Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis. Slavnostní předání se uskutečnilo 25. května 2023. Ta je nejvyšším oceněním pro muzejní instituce v České republice a přispívá ke zvýšení jejich prestiže. Uděluje se v kategorii Muzejní publikace roku, Muzejní výstava roku a Muzejní počin roku. „Po letech snah o rekonstrukci muzea je toto ocenění velkým zadostiučiněním. Spojení realizace rekonstrukce budovy s tvorbou stálých expozic v rámci jednoho projektu se ukázalo jako velmi šťastné a všechny expozice obsahující na tři stovky vitrín s více než 7 000 exponáty jsme mohli návštěvníkům zpřístupnit pouhých osm měsíců po převzetí rekonstruované budovy. To považuji za unikátní v celoevropském měřítku a je to obrovská zásluha všech mých kolegyň a kolegů, kteří na přípravách strávili tisíce hodin práce. Přál bych si, aby se muzeum stalo inspirací pro celé české muzejnictví. Rádi se podělíme se svými zkušenostmi i s tím, jak předávat informace o naší historii nejmladší generaci. Všechny srdečně do Armádního muzea na Žižkově zvu,“ řekl při děkovné řeči ředitel Vojenského historického Ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek. Více detailů k ocenění Gloria Musaealis je v tomto článku.
Zatím poslední ocenění získalo Armádní muzeum Žižkov 28. listopadu 2023, kdy jeho ředitel, brigádní generál Aleš Knížek a ředitel odboru muzeí plukovník Michal Burian převzali cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2023 v kategorii Prezentace a popularizace. Jejich poděkování patřilo zejména pracovníkům Národního památkového ústavu, kteří se na úspěšné rekonstrukci komplexu budov Armádního muzea Žižkov zásadní měrou podíleli – Ondřeji Šefců, Pavlíně Dolejské, Anně Schránilové a Jaroslavu Podliskovi. Výsledkem je nejen krásně zrekonstruovaná budova a nová expozice, ale především více než 180 000 návštěvníků a zejména více než 10 000 žáků a studentů ze všech koutů České republiky i ze zahraničí, kteří již absolvovali vzdělávací lekce a komentované prohlídky. Spokojenost návštěvníků je pro všechny autory expozice tím zdaleka největším oceněním. „Památkářský Oscar“ se v roce 2023 rozdával již podesáté těm, kdo se zasloužili o záchranu, obnovu, ale také prezentaci nebo správu památek. Národní památkový ústav tak oceňuje příkladné počiny, které si zaslouží uznání široké veřejnosti.