Sokol otevřel své brány, ozdobou je nejen zlatá olympijská 1924

Sokol otevřel své brány, ozdobou je nejen zlatá olympijská 1924

07. 07. 2012

Výstava mapující 150 let historie tělovýchovné i společenské organizace Sokol byla v pondělí 18. června zahájena v Armádním muzeu Žižkov. Ukazuje i historicky první československou zlatou olympijskou medaili.

V době krátce po druhé světové válce čítala Česká obec sokolská na milión členů. I to svědčí o významu této organizace, která jako jedna z mála přežila prakticky všechny režimy, které se v českém prostoru za poslední století a půl vystřídaly. Dokazuje to i sílu základní sokolské myšlenky: pěstovat kulturu těla a ducha, přispívat k rozvoji harmonické osobnosti.

Minulost Sokola ožila v těchto dnech na reprezentativní výstavě, kterou uspořádal společně s Vojenským historickým ústavem Praha Ústav pro studium totalitních režimů; exponáty přispěly také Národní muzeum a Česká obec sokolská. Expozice nazvaná Pod křídly Sokola ukazuje, čím vším Sokol od roku 1862 prošel a jaké významné milníky tvořily jeho historii. Výstavu slavnostně zahájil krátce po poledni 18. června ministr obrany Alexandr Vondra, za účasti starostky České obce sokolské Hany Moučkové. Přítomni byli i 1. místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka, generálmajor František Malenínský a další hosté.

Jedním z prvních – a velmi vzácných – návštěvníků výstavy byl také armádní generál Tomáš Sedláček, který i přes devadesát čtyři let svého věku v sobě nezapřel pravého sokolského ducha a pozorně poslouchal úvodní výklad, kterým hosty provázel po expozici její hlavní autor, plukovník Michal Burian z VHÚ. Ten ve své zahajovací řeči mimo jiné vzdal hold i všem těm členům Sokola, kteří v minulosti položili své životy za svobodu vlasti.

Výstava ukazuje vedle tělocvičné historie Sokola významnou měrou i jeho vojenskou linii. O propojení Sokola s historií československých a českých ozbrojených sil také v úvodním slově hovořil ministr obrany Alexandr Vondra: „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československo,“ citoval známý výrok prezidenta T. G. Masaryka.

Během vernisáže se velkému zájmu těšily například ty předměty, které jsou spojeny s konkrétními osobnostmi, členy Sokola. Zájem vyvolávala například třicetikilová činka, se kterou cvičil Miroslav Tyrš. Vzhledem ke své váze vypadá překvapivě malá… Velikostí nevelká je i zlatá medaile z Olympijských her 1924, kterou vybojoval Sokol-gymnasta Bedřich Šupčík. Ovšem její význam je značný, vždyť šlo o první zlatou, kterou získalo Československo. Zájem vyvolal i filmový záznam cvičení Aloise Hudce na kruzích, za něž v roce 1936 získal na OH v Berlíně rovněž zlato.

Mnohým z oficiálních hostů výstava evokovala vzpomínky na mládí. Někteří ze starších si ještě pamatovali, jak svobodně cvičili pod hlavičkou Sokola ve čtyřicátých letech. Pro jiné šlo v pozdějších letech o „cvičení v Sokole“, ovšem vtěleného do ČSTV a nuceně zrušeného. Sokolský duch v této době žil dále jak díky krajanům v zahraničí, tak i díky aktivitě bývalých členů, kteří v sobě sokolské demokratické myšlení a sportovního ducha nemohli zapřít. Nebylo ostatně ani možné zlikvidovat ty tisíce sokoloven, které bychom našli v lecjaké obci a snad v každém městě. I dnes slouží svému původnímu účelu, poskytují prostor pro cvičení a zároveň jsou živým místem pro setkávání občanů.

Jádro výstavy tvoří sekce zobrazující meziválečnou éru, kde jsou k vidění jak olympijské medaile, tak třeba i velké repliky sokolských bran ze sletů. Svůj prostor má i současnost – dnes je v Sokole organizováno přes 170 000 členů, kteří se věnují tělesné aktivitě. Jde přitom ve značné míře o děti a mládež, což je o to cennější.

Výstava Pod křídly Sokola je v Armádním muzeu Žižkov otevřena každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00. Výstava potrvá až do roku 2013, vstupné je zdarma.

Aktuálně



Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

Další komentovaná filmová přednáška se zaměřila na československé vojáky na východní frontě

03. 04. 2025
27. března proběhla v kinosále Armádního muzea Žižkov další projekce z cyklu „Komentované filmy…
Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

Jak Čechoslováci zachránili Podlapaču

02. 04. 2025
Obyvatele chorvatské vesnice Podlapača během války v bývalé Jugoslávii chránili čeští a slovenští…
Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

Poklady z depozitáře: Tabulky čistoty rasy posílaly lidi na smrt

31. 03. 2025
Už šestý díl seriálu Poklady z depozitáře, který vychází pravidelně jednou za čtrnáct dní na…
V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

V dílnách Armádního muzea Žižkov získávají praktické dovednosti studenti restaurátorství z “Hellichovky”

28. 03. 2025
Vojenský historický ústav Praha spolupracuje řadu let s Vyšší odbornou školou grafickou…
Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

Vyšla první letošní Historie a vojenství s hlavní studií věnovanou zapomenutému příběhu z konce druhé světové války

27. 03. 2025
Historie a vojenství číslo 1/2025 pojednává o zajímavých a méně známých kapitolách…