Jednou z prvních zemí bývalého sovětského bloku, do které se exportovaly taktické raketové komplety, bylo Československo, které se nacházelo v období studené války na hranici mezi „východním“ a „západním“ blokem.
Československá lidová armáda (ČSLA) obdržela první taktické nosiče jaderných zbraní v roce 1962. Jednalo se o raketové komplety 2K6 LUNA (v kódu NATO FROG-3), kterými měly být vyzbrojeny oddíly vojskových raket tankových a motostřeleckých divizí. Na základě rozkazu ministra národní obrany k organizačním a dislokačním změnám v ČSLA k 1. 9. 1962, byl k uvedenému datu v Martině na Slovensku zřízen 1. školní samostatný dělostřelecký oddíl. Tento oddíl byl historicky první raketový útvar taktických raket na území tehdejší Československé socialistické republiky. Později byl dislokován v Terezíně jako 1. samostatný raketometný oddíl Terezín a spadal pod velitelství 1. tankové divize Slaný.
Komplet 2K6 LUNA se dostal do výzbroje sovětské armády v roce 1961. Předchůdcem raketového kompletu 2K6 LUNA byl komplet Mars, který byl vyvinut počátkem 50. let 20. století. Verze 2K6 LUNA měla oproti MARSu prodloužený dostřel a větší přesnost střelby. Byla to také odpověď na zavedení modernizované verze americké taktické rakety MGR-1B „HONEST JOHN“ do výzbroje americké armády v roce 1960.
Komplet 2K6 LUNA byl určen k ničení živé síly, palebných prostředků, bojové techniky a prostředků jaderného napadení protivníka v taktické hloubce. Je tvořen několika komponenty. Odpalovací zařízení 2P16, které je nainstalováno na pásový podvozek plovoucího tanku PT-76. Dále komplet tvoří mobilní velitelské stanoviště, přepravník raket, autojeřáb, souprava technologických zařízení, meteorologický radiolokátor, elektrocentrály, topografický připojovač a samozřejmě rakety.
Odpalovací zařízení 2P16 bylo schopno odpalovat tři druhy neřízených taktických raket: 3R8, 3R9 a 3R10, které mohly nést bojové hlavice s tříštivo-trhavou, chemickou nebo jadernou náplní. Rakety jsou dvoustupňové se dvěma motory na tuhé palivo. Let byl stabilizován rotací pomocí 12 trysek a 4 stabilizačními plochami na konci těla rakety. V expozici Vojenského technického muzea v Lešanech lze spatřit odpalovací zařízení 2P16, na kterém je umístěna raketa 3R8. V ČSLA se táto raketa označovala R-30, kde číslice vycházela z dostřelu rakety. Jedná se o cvičnou raketu – váhový ekvivalent, který sloužil k výcviku palebné služby obsluh odpalovacích zařízení.
Technická data rakety 3R8:
délka rakety s hlavici (m) 10,5
max.průměr těla rakety (cm) 41,5
startovací hmotnost rakety (kg) 2250
maximální dostřel (km) 32
minimální dostřel (km) 10
pravděpodobná kruhová chyba (m) 500
Jan Fedosejev