V památníku na Vítkově je k vidění nová výstava České stopy v Kazachstánu

V památníku na Vítkově je k vidění nová výstava České stopy v Kazachstánu

21. 10. 2025

Nová výstava v Národním památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína komplexně mapuje společnou česko – kazašskou historii na území Kazachstánu. Výstava je dvojjazyčná – v češtině a angličtině – a prostřednictvím QR kódů rozšířená i o jazykové verze v ruštině a kazaštině. Autorem je místopředseda Masarykova demokratického hnutí Erik Lukas.

Od 20. října do konce listopadu 2025 je v Národním památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína k vidění nová výstava České stopy v Kazachstánu. Na 23 velkoformátových bannerech popisuje téměř neznámou a dosud jen málo probádanou česko-kazašskou historii 20. století. Autoři ji přehledně rozčlenili do devíti tematických okruhů, které zachycují například Masarykův pobyt v Rusku a jeho cestu kolem světa za svobodnou republiku, československé legie v Rusku nebo Čechoslováky v gulagu.

Navzdory velké geografické vzdálenosti nás s Kazachstánem spojují společná historická témata i překvapivé spojitosti související s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. Je to první výstava svého druhu na toto téma. Komplexně mapuje česko-kazašskou historii v devíti tematických okruzích. Na tvorbě jsem spolupracoval s odborníky v daných oborech a výsledkem je výstava plná zajímavého čtení a unikátních fotografií,“ uvedl autor projektu, místopředseda Masarykova demokratického hnutí Erik Lukas.  

Slavnostní vernisáže se zúčastnili i ředitel Vojenského historického ústavu Praha, brigádní generál Aleš Knížek a chargé d'affaires Kazachstánu Timur Akhmetzanov. Spolu s ostatními hosty vernisáže měli poté unikátní šanci vidět trailer k nově vznikajícímu dokumentárnímu filmu České stopy v Kazachstánu, která natáčí autor výstavy Erik Lukas. Ten tak po více než třiceti letech navazuje na práci českého dokumentaristy a člena Masarykova demokratického hnutí Milana Maryšky, jenž krátce po rozpadu Světského svazu (na konci roku 1992) natáčel mezi Čechy žijícími v kazachstánské stepi v obci Borodinka dokument Zapomenutí krajané. Natáčení nového dokumentu začalo v loňském roce.

Mnoho našich krajanů se díky vládní pomoci vrátilo zpět do Česka, zůstalo tam pouze několik Čechů, se kterými jsem se spojil, pustili mě k sobě a svěřili se mi s tím, proč se narozdíl od mnoha svých krajanů rozhodli zůstat v Kazachstánu,“ vysvětlil Erik Lukas.

Výstavu České stopy v Kazachstánu najdete v Národním památníku na Vítkově hned naproti hrobu Neznámého vojína. Zůstane tam až do konce listopadu, kdy v této části památníků dojde k úpravám prostor.

Aktuálně



Letecké muzeum Kbely bude ve státní svátek oteřeno

22. 10. 2025
Upozorňujeme zájemce o návštěvu Leteckého muzea Kbely, že mimořádně bude otevřeno také…
Druhý život Karpatsko-dukelské operace – Dukla ve filmu.

Druhý život Karpatsko-dukelské operace – Dukla ve filmu.

22. 10. 2025
Šestého října 1950 se poprvé slavil hlavní svátek „Den Československé armády“ na…
Budování zbrojního průmyslu pro výrobu pěchotních zbraní v prvním desetiletí existence republiky. Shrnutí přednášky kurátora VHÚ Praha Jana Skramoušského

Budování zbrojního průmyslu pro výrobu pěchotních zbraní v prvním desetiletí existence republiky. Shrnutí přednášky kurátora VHÚ Praha Jana Skramoušského

20. 10. 2025
Konec války a rozpad rakousko-uherské monarchie postavil nástupnické státy před řadu problémů,…
33. čs. střelecký pluk „Doss Alto“

33. čs. střelecký pluk „Doss Alto“

16. 10. 2025
V neděli 21. září jsme si připomněli 107 let od bitvy o kótu…
Nová výstava před Generálním štábem Armády ČR přibližuje koaliční války z let 1792-1815

Nová výstava před Generálním štábem Armády ČR přibližuje koaliční války z let 1792-1815

14. 10. 2025
Před Generálním štábem Armády ČR je od 14. října do 28. listopadu…